Aizvērt

Jaunieši projektā "Latvijas nākotne … Eiropā" paredzēs Latvijas nākotni Eiropā līdz 2030. gadam

2017. gada 27. septembrī, 12:00
Raksta autors: Uldis Šalajevs
Jaunieši projektā "Latvijas nākotne … Eiropā" paredzēs Latvijas nākotni Eiropā līdz 2030. gadam
Briselē: vidzemnieks, mecenāts un starptautiskās organizācijas "ONE" jaunatnes vēstnieks Beļģijā Uldis Šalajevs ir izsludinājis Latvijas mēroga eseju konkursu "Latvijas nākotne … Eiropā" jauniešiem. Eseju konkursā tiek aicināti piedalīties visi jaunieši - neatkarīgi no tā, kur viņi šobrīd mācās, strādā, dzīvo - gan Latvijā, gan arī ārpus tās. Labākajiem eseju autoriem konkursa žūrija pasniegs diplomus un vērtīgas balvas.
Jaunieši vecumā līdz 35 gadiem tiek aicināti uzrakstīt un iesniegt līdz 30. novembrim argumentētu eseju (3000 līdz 5000 vārdu) par to, kāda būs Latvijas loma un kā tā attīstīsies jaunajā Eiropas Savienības (ES) valstu saimē līdz 2030. gadam, ņemot vērā Lielbritānijas izstāšanos no 28 valstu ES 2019. gadā. Esejas autoram, īsumā raksturojot problēmas Latvijā Eiropas Savienības kontekstā, pēc saviem ieskatiem jāpiedāvā konkrētus priekšlikumus šo problēmu risināšanā, rēķinoties ar Baltajā grāmatā par Eiropas nākotni piedāvāto scenāriju ieskicējumiem. Esejai jābūt autora paša oriģināldarbam, un tā nedrīkst būt iepriekš publicēta.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Ž.K.Junkers, uzrunājot Eiropas Parlamenta deputātus Strasbūrā, 13. septembrī norādīja: "Es vēlējos uzsākt procesu, kurā Eiropas iedzīvotāji paši nosaka savu ceļu un savu nākotni." Komisijas vadītājs uzsvēra, ka "tiem, kuri vēlas veidot mūsu kontinenta nākotni, būtu labi jāizprot un jāciena mūsu kopīgā vēsture. Tas ietver arī šīs četras [Igaunija, Latvija, Lietuva un Rumānija] valstis – Eiropa bez tām nebūtu vienots veselums" un "mums jau šodien ir jāsagatavojas rītdienas [Eiropas] Savienībai."

Laika posmā no 1. decembra līdz 2018. gada 31. janvārim iesniegtās esejas vērtēs Andrejs Pildegovičs, Latvijas Ārlietu ministrijas Valsts sekretārs; Ilze Juhansone, Eiropas Komisijas ģenerālsekretāra vietniece; Irina Pilvere, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore; Zita Lunde, portāla TVNET galvenā redaktore; un projekta Latvijas nākotne … Eiropā idejas autors un tā vadītājs, ONE jaunatnes vēstnieks Beļģijā un mecenāts Uldis Šalajevs.

Eseju konkursa mērķis ir veicināt Latvijas sabiedrības, jo īpaši jauniešu, aktīvu iesaisti Latvijas attīstības plānošanā turpmākās ES attīstības kontekstā līdz 2030. gadam.

Pamatojoties uz vērtēšanas komisijas lēmumu, labāko darbu autori tiks aicināti uz konkursa noslēguma un apbalvošanas ceremoniju 2018. gada 16. februārī (laiks un vieta tiks precizēta vēlāk). Projekta Latvijas nākotne … Eiropā idejas autors un tā vadītājs Uldis Šalajevs pasniegs labāko eseju autoriem diplomus un naudas balvas: 1. vietas ieguvējam/-ai - 500 eiro; 2. vietas ieguvējam/-ai - 300 eiro un 3. vietas ieguvējam/-ai - 100 eiro (2 personām). Vērtīgas pārsteiguma balvas gaida arī citus esejas autorus, un 50 konkursa dalībnieki saņems pateicības rakstu par dalību konkursā. Balvu fonds galvenokārt ir atsevišķu žūrijas komisijas locekļu mērķziedojums no viņu privātajiem līdzekļiem.

Līdz 2018. gada 9. februārim tiks paziņoti konkursa rezultāti un idejas no labākajām esejām tiks iesniegtas valsts politikas plānotājiem, publicētas tīmekļa vietnē Eiropas jaunatnes portāls (https://ej.uz/grz5) un tiešsaistes sociālajos tīmekļos https://www.fb.com/LatvijasNakotneEiropa, https://twitter.com/LVNakotneEiropa un https://www.draugiem.lv/user/2937809/blog, kā arī citu atbalstītāju tīmekļa vietnēs un plašsaziņas līdzekļos.

Uldis Šalajevs (34) ir vidzemnieks no Madonas novada un kopš 2012. gada janvāra ir arī ilggadīgs jaunais mecenāts, kurš uz šo brīdi ir finansiāli atbalstījis 10 talantīgus studējošos jaunos inženierzinātņu studentus. Kopš 2016. gada marta savā brīvajā laikā jaunietis pilda starptautiskās organizācijas ONE jaunatnes vēstnieka Beļģijā pienākumus. Kopš 2009. gada, U.Šalajevs strādā ES institūcijās Briselē, ikdienā komunicējot angļu, vācu, franču un krievu valodās.  


PAPILDUS INFORMĀCIJA

Konkursa nolikums:
- Projekta Latvijas nākotne … Eiropā eseju konkursa nolikums;
- Projekta Latvijas nākotne … Eiropā eseju konkursa pieteikums forma;
- Projekta Latvijas nākotne … Eiropā eseju konkursa uzsaukuma plakāts.

Konteksts:
2010. gada 10. jūnijā Saeima apstiprināja Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030. gadam. Stratēģijas uzdevums bija iezīmēt valsts attīstības vadlīnijas un telpisko perspektīvu laika periodam līdz 2030. gadam. Tomēr izmaiņas Eiropas Savienībā sāk krasi iezīmēties ar 29. marta notikumiem, kad Lielbritānija tomēr iedarbināja Lisabonas līguma 50. pantu par izstāšanos no 28 ES valstu saimes.

1. martā Eiropas Komisija nāca klajā ar Balto grāmatu par Eiropas nākotni. Baltā grāmata iezīmē sākumu procesam, kura ietvaros 27 ES valstīm jālemj par ES nākotni. Baltajā grāmatā ir aplūkoti Eiropas galvenie izaicinājumi un iespējas nākamajā desmitgadē. Tajā ir arī izklāstīti pieci scenāriji ES iespējamajai attīstībai līdz 2025. gadam: turpināt iesākto; tikai un vienīgi ES vienotais tirgus; tie, kas vēlas vairāk, dara vairāk; darīt mazāk, bet efektīvāk; un, visbeidzot - darīt daudz vairāk kopā. 2017. gada 13. septembra uzrunā Eiropas Parlamenta deputātiem Strasbūrā, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Ž.K.Junkers piedāvāja sesto scenāriju, kas ietver trīs principus un kuri "vienmēr jānostiprina mūsu [Eiropas] Savienība: brīvība, līdztiesība un tiesiskums".

Eiropas Komisija ir izstrādājusi vairākus pārdomu dokumentus par šādiem jautājumiem:
- Eiropas sociālās dimensijas izstrāde;
- ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšana, balsoties uz piecu priekšsēdētāju 2015. gada jūnija ziņojumu;
- globalizācijas lietderīga izmantošana;
- Eiropas aizsardzības jomas nākotne;
- ES finanšu nākotne.

Baltā grāmata par Eiropas nākotni:
- Eiropas Komisijas preses relīze - Baltā grāmata par Eiropas nākotni: iespējas ceļā uz vienotību 27 ES valstu vidū;
- Baltā grāmata par Eiropas nākotni.

Stāvoklis Eiropas Savienībā 2017. gadā:
- Eiropas Komisijas priekšsēdētaja Žana Kloda Junkera runa Eiropas Parlamentā (Strasbūra, 13.09.2017.);
- Preses relīze un tās pavadošie dokumenti un faktu lapas par stāvokli Eiropas Savienībā 2017.gadā.

Esejas iesniedzamas (vai jautājumu gadījumā par konkursu), sazinoties ar projekta Latvijas nākotne … Eiropā idejas autoru un tā vadītāju Uldi Šalajevu elektroniski: Uldis.Salajevs.Konkurss@gmail.com.

#LatvijasNakotneEiropa #LV2030 https://ej.uz/grz5
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.