Aizvērt

Stāsies spēkā jauni ierobežojumi

2020. gada 17. decembrī, 18:00
Raksta autors: Alberts Dinters
Stāsies spēkā jauni ierobežojumi
Foto: Ekonomikas ministrija
Ministru kabinets šodien, 17. decembrī, lēma par jaunu ierobežojumu ieviešanu, kuri būs spēkā no 21. decembra līdz 11. janvārim.
Izglītībā

Par vienu nedēļu līdz 8. janvārim 1. - 6. klašu skolēniem būs pagarināts ziemas brīvlaiks.

Klātienē (arī ne individuāli) nenotiks nekāda veida praktiskās nodarbības. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos u.tml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti. Izņēmums ir klīniskā prakse rezidentūrā.

Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti.

Sportā

Amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus telpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūrā

Nestrādās bibliotēkas, izstāžu vietas un citas kultūras vietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus (arī Ziemassvētku tirdziņus).

Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju telpas, bet turpinās darboties to brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustība, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās iespējas. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Amatiermākslas kolektīvi darbību un kultūrizglītības procesu varēs turpināt tikai attālināti.

Pakalpojumi

Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).

Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.

Nenotiks fotosesijas, un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.

Nenotiks dzinējmedības.

Šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojuma sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto), un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt trīs nedēļas. Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam.

Tirdzniecībā

Laikā no 19. decembra līdz 11. janvārim katru dienu būs piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, bet būs paplašinātas preču grupas, ko šajā laikā drīkst tirgot. Tas nozīmē, ka šajās trīs nedēļās klātienē darbosies tikai:

aptiekas (tajā skaitā veterinārās),

optikas preču veikali,

degvielas uzpildes stacijas,

tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:

pārtikas preces (tostarp alkoholu);

higiēnas preces;

pirmās nepieciešamības saimniecības preces;

mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;

tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;

dzīvnieku barību un preces;

preses izdevumus;

sabiedriskā transporta biļetes;

mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;

pašu ražoto lauksaimniecības produkciju;

ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Detalizētāku regulējumu tirdzniecības vietām, tai skaitā preču sarakstus, sagatavos Ekonomikas ministrija.

Preču tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības: vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības (neskaitot platību, ko aizņem plaukti, iekārtas u.tml.), apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk nekā pieejamo ratiņu/groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam (līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā asistents).

Darba vietās

Ar grozījumiem rīkojumā īpaši uzsvērts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroju darbinieki.


Precizēta arī norma attiecībā uz ēdināšanu - tikai ražošanas uzņēmumos, kur nav iespējams nodrošināt drošas ēšanas pauzes, drīkstēs ēdināšanu nodrošināt uz vietas, ja vienlaikus ēd tikai tie cilvēki, kuri ikdienā ir kopā, pie galdiņa sēž tikai viens cilvēks un tiek ievērota 2 m distance.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.