Aizvērt

Cīņa par uzvarām darba frontē

2020. gada 29. janvārī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Cīņa par uzvarām darba frontē
No 1945. līdz 1962. gadam iznāk Latvijas Komunistiskās (boļševiku) partijas Kuldīgas apriņķa komitejas un Kuldīgas apriņķa Izpildu komitejas izdevums "Padomju Kuldīga". Tam ir divas lappuses, tas iznāk pirmdienās, trešdienās un piektdienās un maksā 15 kapeikas.
Saturā uzsvars likts uz partijas un valdības lēmumiem un uzsaukumiem, atspoguļota cīņa par ražu un uzvarām darba frontē. Virsraksti Pasteidzināt kokmateriālu izvešanu, Tautas tiesa sargā sociālistisko īpašumu, Plašāk izvērst aģitāciju u.c. ir padomju laikrakstam tipiski. 1950. gada janvārī rubrikā Starptautiskais apraksts lasāms virsraksts Staļins – mūsu saule. Tam visam pa vidu arī pa kādam populārzinātniskam rakstam, piemēram, Vai iespējams ceļot no planētas uz planētu.


TAUTAS MODRĀ ACS

Rubrikā Pa laikraksta materiālu pēdām bieži vien stāstīts, kā pēc modrās tautas acs sūdzībām atlaisti neapzinīgi darbinieki. 1949. gada 25. martā, staļinisko deportāciju dienā, avīzes 1. lapā ir raksts Laikraksta „Cīņa” 25 gadi, ikdienišķas ziņas par gatavošanos sējai, aicinājums audzēt pret vēzi izturīgas kartupeļu šķirnes, ziņa, ka sākas kolhozu mākslinieciskās pašdarbības skate... 1. aprīlī Staļina līdzgaitniekam Lavrentijam Pavlovičam Berijam, kurš organizējis daudzu tautu deportācijas un cilvēku iznīcināšanu, izteikti apsveikumi par viņam piešķirto Ļeņina ordeni... Rubrikā Apriņķa pilsētās lielākoties nelielas vēstis no kolhoziem. Kad pabeigta cīņa par sēju, darbaļaudis turpina cīņu par lopbarības sagatavošanu, pret nezālēm, par ražas novākšanu utt.

Raksts 1953. gada 6. martā – biļetens par Staļina veselības stāvokli.VADOŅA NĀVE

1953. gada 6. marta Padomju Kuldīga vēsta par PSRS vadoņa Josifa Staļina slimību. Tiek publicēts detalizēts ziņojums par viņa veselības stāvokli pēc insulta. Var lasīt rakstus Amerikāņu sieviešu beztiesīgums, Čehoslovākijas jaunceltnēs, starptautisko apskatu Zem bruņošanās nastas. Bet tajā pašā dienā iznāk avīzes speciālizlaidums, kas pilnībā veltīts Staļina nāvei. Pēc tam vairākos numuros rakstīts par sēru mītiņiem skolās un darba kolektīvos. 9. martā – ziņa, ka partija un valdība nolēmusi Maskavā celt monumentālu panteonu, kurā apglabāt valsts dižos darbiniekus. 13. marta avīze iznākusi uz četrām lapām, lai sīki atreferētu visas runas, kas skanējušas Staļina bērēs. Bet P.Lapsa, Kuldīgas mežrūpniecības saimniecības meža meistars, pat uzrakstījis dzejoli Viņš nebūs miris it nekad. Pašās laikraksta beigās atrasta vieta mazītiņam sludinājumam, ka Aizputes kūdras fabrikai no aprīļa līdz oktobrim vajadzīgi strādnieki un ka var nopelnīt līdz 1200 rubļiem mēnesī. Marta beigās atkal sāk parādīties vietējās ziņas.


DIVAS KAPEIKAS

1962. gadā Padomju Kuldīgas vietā sāk iznākt Padomju Dzimtene. 17. maijā pirmajā lapā rakstiņš No redakcijas, kurā teikts: „Ar šodienu sāk iznākt Latvijas KP CK, Latvijas Ministru Padomes un Saldus teritoriālās ražošanas pārvaldes laikraksts Padomju Dzimtene. Tā uzdevums palīdzēt Kuldīgas, Saldus rajonu partijas organizācijām, ražošanas pārvaldei mobilizēt darbaļaudis veiksmīgi risināt PSKP CK marta Plēnumā izvirzītos lauksaimniecības attīstības uzdevumus.”

Avīze iznāk otrdienās, ceturtdienās un sestdienās, maksā divas kapeikas. Tai ir četras lappuses, kurās lielākoties saimnieciskas ziņas, raksti par pirmrindniekiem, padomi lauksaimniecībā u.c. Piemēram, ir rubrikas Starptautiskais apskatsNo pieredzes, Speciālisti iesakaPadomju celtniecība, Sports u.c. 1962. gada 19. maijā pirmajā lapā uzsaukums Laiks negaida! Šodien kukurūzas sējai visus spēkus. Tiek publicētas karikatūras un feļetoni, kas izsmej nebūšanas.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.