Aizvērt

Kas jāņem vērā

2019. gada 11. martā, 04:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Kas jāņem vērā
Vēlētājam pašam jāuzņemas atbildība par to, lai personas dokumenti ir derīgi, lai viņš zina, kurā iecirknī jābalso, saprot, kā rīkoties, ja nokļūt iecirknī nav iespējams, uzsver Centrālās vēlēšanu komitejas priekšsēdis Arnis Cimdars.
Foto: "Tukuma Neatkarīgo Ziņu" arhīvs
Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdis Arnis Cimdars mudina jau laikus izvērtēt iespējas piedalīties EP vēlēšanās un stāsta, kas jāņem vērā.
Par to viņš informēja sanāksmē, ko Eiropas Parlamenta (EP) birojs Latvijā rīkoja reģionālajiem žurnālistiem.


VĒLĒŠANU APGABALS – VISA LATVIJA

„Pašvaldību vēlēšanās varam balsot par to apgabalu, kam esam piekritīgi. Līdzīgi ir ar Eiropas Parlamentu – Latvija ir viens vēlēšanu apgabals, bet nav vienīgais, jo ir arī pārējās valstis. Tādēļ tiek gatavoti vēlētāju saraksti. Citi Eiropas Savienības pilsoņi, ja dzīvo šeit, var balsot par mūsu kandidātiem. Ja mūsējie dzīvo citā dalībvalstī, viņi drīkst izteikt vēlmi balsot par tās sarakstiem. Tādā gadījumā viņi jāizsvītro no tiem vēlētāju sarakstiem, kuros tie nebalsos, lai nevarētu nobalsot divreiz. Teorētiski tas ir iespējams, jo šīs vēlēšanas Eiropas Savienībā notiek no ceturtdienas līdz svētdienai,” skaidro A.Cimdars.


PAZIŅOJUMS JĀIZLASA

Kā pirmo šīgada vēlēšanu jaunumu viņš nosauca iespēju lietot gan pasi, gan personas apliecību. Vēlētāju apliecība nav vajadzīga, spiedogu pasē neviens nespiedīs, bet – jāiet uz konkrētu iecirkni. „Tas sākotnēji noteikts pēc deklarētās dzīvesvietas. Līdz 16. martam vēlētājiem tiks izsūtīti paziņojumi par iecirkni. Ja tāds nav saņemts, ir kāda problēma: vai nu paziņojums nav atnācis tehnisku iemeslu dēļ, vai sūtījumu kāds izvilcis, vai arī neprecīzu datu dēļ tas aizsūtīts citur. Vēlētājam jānoskaidro, kurā iecirknī viņš skaitās. Aicinu paziņojumu patiesi atvērt! Nevajag paļauties uz to, ka visu mūžu ir vēlēts konkrētā iecirknī. Es arī reiz neatvēru, bet laimīgā kārtā man toreiz nekas nemainījās,” smejas A.Cimdars. Viņš uzsver, ka iecirkņa vieta var mainīties.

Kur iecirkņi atradīsies ārzemēs, būs zināms pēc 11. marta. Lai tādu izveidotu, vajadzīga vismaz 36 vēlētāju grupas iniciatīva.
EP VĒLĒŠANAS

 • Latvijā tās notiks 25. maijā.
 • Latvija EP vēlēšanās ir viens apgabals, no kura jāievēl astoņi deputāti.
 • Tiesības piedalīties ir tiem balsstiesīgajiem pilsoņiem un citu ES valstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā un reģistrēti Iedzīvotāju reģistrā. Lai balsotu, jābūt 18 gadus vecam un iekļautam vēlētāju reģistrā.
 • Vēlētāju reģistru uztur Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). Saraksts tiek izmantots tam, lai sagatavotu iecirkņu vēlētāju sarakstus.
 • Katrs balsstiesīgais pilsonis sākotnēji tiek iekļauts tā iecirkņa vēlētāju sarakstā, kas atbilst viņa reģistrētajai dzīvesvietai 2019. gada 24. februārī.
 • Pilsoņi, kuru reģistrētā dzīvesvieta ir ārvalstīs, tiks iekļauti kopējā sarakstā ārvalstīs. Lai piedalītos vēlēšanās, viņiem jāpiesakās balsot: pa pastu (līdz 25. aprīlim), kādā vēlēšanu iecirknī (līdz 7. maijam).
 • No 11. līdz 16. martam PMLP uz deklarēto dzīvesvietu Latvijā izsūtīs paziņojumu par vēlēšanām un informāciju par to, kura iecirkņa sarakstā vēlētājs iekļauts. Savu iecirkni var noskaidrot www.pmlp.gov.lv un www.cvk.lv.
 • No 16. marta līdz 7. maijam vēlētājs varēs iecirkni mainīt uz jebkuru citu Latvijā vai ārvalstīs elektroniski vai klātienē: pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē vai Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās.
 • 25. maijā iecirkņi būs atvērti no 7.00 līdz 20.00.
 • Balsošanas dokuments ir gan pase, gan personas apliecība. Spiedogs pasē netiks likts.
 • Iepriekšējā balsošana iecirkņos Latvijā: 22. maijā no 17.00 līdz 20.00, 23. maijā no 9.00 līdz 12.00, 24. maijā no 10.00 līdz 16.00.
 • Vēlētāji, kuri veselības dēļ nevar iecirknī nokļūt, Latvijā var nobalsot savā atrašanās vietā. To varēs darīt arī iepriekšējās balsošanas dienās.
 • Pasta balsošanai var pieteikties tie, kuri vēlēšanu laikā būs ārzemēs. No 16. marta līdz 13. aprīlim var pieteikties diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās, līdz 25. aprīlim – vēlēšanu iecirkņa komisijās.
 • Balsošanai ārvalstīs vēlēšanu iecirknī var pieteikties no 16. marta līdz 7. maijam.
 • Ja Latvijas vēlētājs pastāvīgi dzīvo citā ES valstī, viņam ir tiesības balsot par tajā pieteiktajiem kandidātiem. Jāsazinās ar attiecīgās valsts iestādi, kas atbild par vēlēšanām.
 • Citu ES valstu pilsoņi, kuri vēlas izmantot balsstiesības Latvijā, var reģistrēties CVK līdz 25. aprīlim.
 • Ar kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem varēs iepazīties mājaslapā www.cvk.lv, bet no 20. maija – arī vēlēšanu iecirkņos.
 • CVK informācijas nodaļas tālr. 67814900, 29406604.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.