Aizvērt

Pārstāvēt Latvijas intereses

2019. gada 23. janvārī, 04:00
Raksta autors: Daiga Bitiniece
Pārstāvēt Latvijas intereses
Inese Vaidere pasniedz ceļazīmi uz Eiropas Parlamentu Maijai Viļumai.
Foto: Lāsma Reimane
Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Ineses Vaideres rīkotā konkursa dalībnieki, kuri bija pareizi atrisinājuši pa krustvārdu mīklai, pulcējās "Kurzemnieka" redakcijā un varēja gan tikties ar pašu politiķi, gan noskaidrot, kuri divi brauks pavasarī uz Briseli, uz EP. Un izlozētas tika Aija Kņaze un Maija Viļuma.
I.Vaidere ir viena no divām politiķēm (otrs ir Roberts Zīle), kas Latviju EP pārstāv kopš valsts iestāšanās šajā savienībā – kopš 2004. gada. Pirms tam pieredzi veidojusi Latvijas politikā – bijusi vides ministre, Rīgas domes priekšsēža vietniece, Ministru prezidenta un Valsts prezidentes padomniece, Saeimas deputāte un ārlietu komisijas priekšsēde. EP viņa pārstāv Eiropas Tautas partijas grupu un partiju Vienotība.

Vaidere ir ekonomikas profesore un darbs budžeta komitejā, šķiet, viņai labi piemērots. „Tā ir maka turētāja. Lai pieņemtu jauno daudzgadu budžetu, jāstrādā vismaz divi gadi. EP jau vienojies, bet atsevišķas dalībvalstis vēl iebilst. Ir valstis, kas ir donori, bet Latvija, piemēram, uz katru iemaksāto eiro 3–4 reizes saņem atpakaļ, tāpēc mēs par šo budžetu esam ļoti entuziastiski.”

Otrs Vaideres darba lauks ir patērētāju tiesību aizsardzības un iekšējā tirgus komitejā. Tiekot likti dažādi šķēršļi, piemēram, ne vienmēr ar Latvijas kredītkarti var internetā samaksāt, patērētājs tiek aizsūtīts uz lapu, kur prece dārgāka. Jānovērš tas, ka dažādās Eiropas valstīs tiek tirgota atšķirīgas kvalitātes viena un tā pati prece. „Bet Jacob kafija pēc garšas nedrīkst atšķirties ne veikalā Vācijā, ne Latvijā! Vai zivju pirkstiņos Austrumeiropā nedrīkst būt mazāk gaļas kā rietumos. Tā ir slikta un negodīga komercprakse.”

Deputāte, stāstot par darbu parlamentā, uzsvēra, ka par savu misiju, īpaši pirmajā sasaukumā, uzskatījusi skaidrot Latvijas vēsturi. Panākusi, ka 23. augusts visā Eiropā ar īpašu rezolūciju ir pasludināts par vienotu staļinisma un nacisma upuru piemiņas dienu. Tas nav bijis vienkārši, jo vajadzējis savākt 400 deputātu parakstu. Deputāte arī atbalstījusi Egila Šņores filmas Padomju stāsts tapšanu un izrādīšanu Briselē, lai atklātu padomju režīma zvērības.

„Mums iznāk strādāt krietni vairāk nekā tiem deputātiem, kas ir no lielajām valstīm – Vācijas, Francijas, Polijas,” viņa uzsvēra. Jautāta, vai atkal kandidēs, I.Vaideres atbilde bija īsa: „Es varētu šo darbu darīt labāk nekā daudzi citi.” Un piebilda, ka viena deputāte no Latvijas (neminot vārdā) vispār neesot pieķerta strādājam parlamentā. Vaidere ir apņēmības pilna turpināt darbu pie vienotā digitālā tirgus jautājumiem, pie ES budžeta un citām iesāktām svarīgām lietām. Divus projektus viņa sauc par savējiem – viltus ziņu atmaskošanu un duālo pārtikas preču kvalitātes novēršanu, proti, lai būtu identiska viena un tā paša zīmola preču kvalitāte visās dalībvalstīs.

„Mans nopelns arī tas, ka Latvijas zemnieki saņēma no Eiropas 17,7 miljonus eiro plūdu seku novēršanai.” Deputāte EP par to ziņojusi, Latvijā mudinājusi ministriju zaudējumus aplēst un iesniegt pieprasījumu Eiropas solidaritātes fondā.

Jautāta par Brexit iespaidu uz Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem, Vaidere rosināja vairāk aizdomāties par to, vai labāk nebūtu neatgriezties mājās. „Tagad darbu Latvijā var dabūt, algas pieaugušas, un, manuprāt, nav pareizi teikt – atgriezīšos, kad te būs labāk. Bet kas tad veidos to mūsu valsti, kas strādās, vai viss no gaisa nokritīs?” Deputāte minēja piemēru, ka 90. gadā algas Latvijā no Dānijas atšķīrušās 40 reizes, bet pašlaik esot četrreiz mazākas.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.