Aizvērt

Politika, izrādās, nav garlaicīga

2018. gada 5. oktobrī, 04:00
Raksta autors: Jauno žurnālistu skola
Politika, izrādās, nav garlaicīga
Foto: Dina Poriņa
Diskusijā ar Saeimas kandidātiem "Jautā, pirms balso!", ko septembrī Kuldīgā rīkoja biedrība "Kursas raksti" un laikraksts "Kurzemnieks", piedalījās arī Jauno žurnālistu skolas dalībnieki – skolēni. Viņi bija klausītāji, uzdeva jautājumus un tagad vērtē gan šo pasākumu, gan jauniešu saikni ar politiku.
KĀ RODAS INTERESE

Elizabete Rublāne (17), Kuldīgas Centra vidusskola

– Šī politiskā diskusija bija ļoti noderīga visiem, kam 13. Saeimas vēlēšanās būs jāizdara izvēle par kādu partiju. Es vēl neesmu sasniegusi 18 gadus, tāpēc šogad savu balsi nevienam vēl nevarēšu atdot, bet, ja varētu, noteikti to darītu. Nesaprotu tos, kuri vēlēšanās nepiedalās, jo kā gan mēs valstī varam kaut ko mainīt, ja paši stāvam malā, nevis paužam savu viedokli?

Ļoti maz jauniešu interesējas par politiku, jo liekas sarežģīti tajā iedziļināties. Ar mani bija līdzīgi, bet, aizejot uz šo diskusiju, sapratu, ka tas nemaz nav tik neinteresanti, kā agrāk likās. Jāatzīst, ka diskusija bija diezgan gara un, tai nākot uz beigām, bija grūtāk nosēdēt, tomēr jutos pārsteigta, ka tur notiekošais mani tik ļoti ieinteresēja.

Mani pārliecināja tie kandidāti, kuri pārzināja savas partijas programmu un mācēja uz jautājumiem atbildēt pārliecinoši, neieskatoties lapiņā. Tas ir ļoti svarīgi zināt, par ko tava partija runā un ko valstij sola. Šis pasākums bija vajadzīgs, jo ir noderīgi un interesanti no 13. Saeimas deputātu kandidātiem dzirdēt viņu viedokli par daudzām Latvijai svarīgām tēmām.LABS VEIDS, KĀ IZLEMT

Rūta Mediņa (15), V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskola:

– Diskusijas pirms vēlēšanām ir noderīgs veids, kā vēlētājiem saprast to, kam uzticēties, bet kandidātiem savukārt – parādīt tautai, ka viņiem var uzticēties. Kandidāti var iepazīstināt ar to, ko viņu partija var piedāvāt, un arī paši parādīt, kāda ir viņu attieksme pret tautas viedokli un vēlmēm.

Piedaloties diskusijā Kuldīgā un dzirdot atbildes uz jautājumiem, kas ir svarīgi man, dzirdēju dažādus viedokļus. Kāds atbildēja, lasot no lapiņas, kāds paraustīja plecus, kāds izteica savu viedokli, runājot pašpārliecināti un skatoties publikā. Sapratu arī to, ka, pat neinteresējoties par politiku, mani šī diskusija ieinteresēja. Varēju uzzināt arī citu cilvēku, ne tikai deputātu kandidātu, viedokli, piemēram, par veselības aprūpi, skolu pastāvēšanu arī nelielās apdzīvotās vietās, ekonomikas stāvokli. Pēc kandidātu atbildēm uz klausītāju jautājumiem domāju, ka esmu izlēmusi, ko ieteikt vecākiem, par ko lai viņi balso. Pēc diskusijas dzirdēju vēlētāju sarunu, ka partijās ir tādi cilvēki, kuri liekas ļoti piemēroti, lai sēdētu 100 Saeimas krēslos, bet ir arī tādi, kuri šim augstajam amatam neatbilst. Kā lai saprot, kuri ir kuri? Vajag ļoti pētīt, interesēties par partiju diskusijām, intervijām un priekšvēlēšanu solījumiem. Un tas nav nemaz tik neinteresanti.

Politika nav saistīta tikai ar ekonomiku – ar to saskaras katrs ik uz soļa. Lielisks piemērs ir veselības aprūpe, kur pie vajadzīgā speciālista var pierakstīties tikai pēc vairākiem mēnešiem. Arī tā ir politika, tikai cilvēki to tā neuztver. Šādi mazie jautājumi un citas ikdienas situācijas var palīdzēt izlemt, ko balsot, jo partijas pārstāvja atbildes parāda viņa organizācijas attieksmi pret cilvēku problēmām. Protams, partijas sasola dažādas lietas – visam nevar ticēt. Vai kāda partija pārliecinās tautu balsot par to un tiešām izdarīs, ko sola, rādīs laiks.


JAUNIEŠIEM JĀBŪT INFORMĒTĀKIEM

Lana Vecmane (15), Kuldīgas 2. vidusskola:

– Mēs, jaunieši, esam zinoši daudzās jomās, taču politika, vēlēšanas un deputātu kandidāti mums ir samērā sveši. Reti kurš no mums zina, par ko iestājas katra partija. Arī es to nezinu, taču mūsu dzīve ir atkarīga no valsts vadības lēmumiem, tāpēc, manuprāt, arī jauniešiem jābūt kaut nedaudz informētiem par notiekošo. Diskusija man bija kā piedzīvojums, kurā ieguvu daudz jaunu iespaidu. Tas lika padomāt par to, ka arī es esmu sabiedrības daļa, ka jau pēc pāris gadiem man pašai būs jāizlemj, kurai partijai atdot savu balsi. Ja tas būtu jādara tagad, lēmumu pieņemt būtu grūti. Klausoties tajā, kā šie kandidāti tik pašpārliecināti runāja, liekas, ka katrs mūsu valstī ieviestu kolosālas pārmaiņas. Bet vai varam viņiem uzticēties? Tas katram jājautā sev un balsojot jāiejūtas tā cilvēka lomā, kuram būs jādzīvo šīs partijas radītajās pārmaiņās.


BŪS JĀAIZSTĀJ PAŠREIZĒJIE POLITIĶI

Kristaps Bergs (17), Kuldīgas Centra vidusskola:

– Es esmu viens no tiem retajiem jauniešiem, kuru politika ļoti interesē. Taisos ar to saistīt nākotni. Debates man ļoti palīdzējušas izprast, kā vēlēšanās viss notiek. Jau pēc gada varēšu balsot pats, tas nozīmē, ka politikai jāpievēršas nedaudz nopietnāk. Jau šogad vairākām partijām esmu izpētījis programmas, un debates man palīdz katru vairāk izprast. Uzskatu, ka jauniešiem par politiku būtu jāizrāda lielāka interese, jo mēs tomēr esam potenciālā Latvijas nākotnes valdība. Nevar noliegt, ka pienāks laiks, kad jauniešiem pašreizējie politiķi būs jāaizstāj.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.