Aizvērt

Izvēle nav starp balto un melno

2018. gada 3. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Kurzemnieks.lv
Izvēle nav starp balto un melno
Kā jūs vēlētājam ieteiktu orientēties 16 partiju piedāvājumā?
ARTIS SVECE, filozofs, publicists:

– Sokrats esot teicis: precies vai neprecies – vienalga nāksies nožēlot. Ar vēlēšanām demokrātijā mēdz būt līdzīgi: lai par kādu partiju tu izvēlētos balsot, tā vienmēr sagādā vilšanos.

Demokrātija nav perfekta, tāpēc vēlēšanās vienmēr ir ietverts šantāžas elements. Politiķi to ļoti labi izmanto: „Ja tev nepatīk tas un tas, tad tev neatliks nekas cits kā balsot par mums, lai kādi mēs būtu, jo tie citi ir vēl sliktāki.” Viņi saka, ka mēs nevaram protestēt, jo paši viņus esam ievēlējuši. Viņi atgādina par pienākumu balsot, jo zina, ka bez mūsu balsīm viņu pretenzijas uz varu nav ticamas.

Un tomēr viņiem savā ziņā ir taisnība. Ja gribam dzīvot kaut cik brīvā valstī, mums jāpiedalās vēlēšanās un jāizvēlas kāds no tiem, kuri sevi piedāvā politiķa amatam, vai arī politikā jāiet pašiem.

Vēlēšanās izvēle nav starp balto un melno, bet 16 pelēkā nokrāsām. Varbūt tāpēc tas ir pienākums, ne tikai bauda. Skaidrs, ka katrs izdara izvēli pēc savām vērtībām un minējumiem par partijas pārstāvju uzvedību nākotnē.

Bet es teiktu, ka jāņem vērā vēl vismaz divas koordinātas. Pirmkārt, ir labi, ka valstsvīri un valstssievas amatos regulāri tiek nomainīti, jo ilga atrašanās pie varas sabojā raksturu, tomēr pirms balsojuma, it sevišķi protesta balsojuma, kārtīgi jāapdomā ne tikai tas, kuri mums nepatīk, bet arī tas, vai citi, kurus gribam ielikt viņu vietā, ar darbu tiks galā labi vai labāk.

No otras puses, izdevīgums nevar būt vienīgais kritērijs. Lai cik labi un izdarīgi būtu politiķi, nevar piedot to, kas grauj valsts pamatus. Ik pa laikam uzrodas tādi politiķi, kuri domā, ka viņi ir tik neaizvietojami, ka likumi nav domāti viņiem. Tā ir pazīme, ka arī politiķa amats nav domāts viņiem.VIEDOKĻI

Kurš politiķis labi strādājis iepriekšējās Saeimās un valdībā?


Valdis Erhards, strādnieks:
– Tādu perfekto politiķi nemaz nevaru iedomāties. Viens otrs tā kā šķiet labāks, bet bieži vien kaut kas aizķeras. Nezinu nevienu, kurš nekad nebūtu paklupis. Nezinu, vai vispār, nonākot politikā, labs cilvēks paliek tikpat labs. Tur nākas saskarties ar dažādām situācijām, un, lai cik labu negribētu, tik vienkārši cauri netikt. Domāju, ka viņi cenšas un nav tā, ka mērķtiecīgi grib Latviju nolaist pa burbuli. Bet pats politikā nemūžam neietu.Larisa Anševica, bezdarbniece:
– Nevaru tādu iedomāties. Neviens no viņiem nekad nav domājis par tautu. Būtu jābūt tā, ka visi deputāti ir labi un strādā labi, bet tā diemžēl nav. Pats svarīgākais ir panākt to, lai cilvēkiem ir darbs. Tad visi būtu apmierināti ar dzīvi un arī politiķu darbu. Viņiem jābūt godīgiem. Vecos vajag nomainīt, jo jāmaina tā domāšana, kas tur valda. Es gan nezinu, vai iešu balsot, jo pagaidām izskatās, ka nekas nevar mainīties.Eva Gotfridsone, veļas mazgātāja:
– Ingmārs Līdaka. Viņš man kā cilvēks patīk, tāpēc arī šķita, ka ir labs politiķis. Šobrīd vairs nevaru iedomāties nevienu, kurš būtu lielisks politiķis. Lai labi strādātu Saeimā, jābūt sirdsgudram.Aivars Mihailovs, sētnieks:
– Vienīgā, kas uzreiz nāk prātā, ir Vaira Vīķe-Freiberga. Viņa bija tāda godīga. Pēdējās Saeimās nav bijuši tādi politiķi, kuri man patiktu. Un, godīgi sakot, es uz vairākām vēlēšanām nemaz neesmu gājis. Šogad gan iešu, jo sieva saka, ka jāiet. Iepriekš viņa neko neteica. Nezinu, vai šogad Saeimā tiks labi cilvēki. To redzēsim vēlāk.


Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.