Aizvērt

Nav tādas valsts, kas apmierinātu visas prasības

2018. gada 24. septembrī, 00:00
Raksta autors: Daiga Bitiniece, Antra Grīnberga
Nav tādas valsts, kas apmierinātu visas prasības
Kā jūs vēlētājam ieteiktu orientēties 16 partiju piedāvājumā?
MONIKA ZĪLE, rakstniece:

– Vispirms ieteiktu būt uzmanīgiem ar tiem, kuri sola daudz naudas, pensiju no 500 eiro un tamlīdzīgi, – tas viss ir apšaubāmi, ja nav skaidrojuma, kur to naudu ņems. Tas ir gluži kā tad, ja vecāki, lai pielabinātos, teiktu bērniem, ka visiem nopirks dārgus gadžetus un visu, ko viņi prasa. Bet kur tad tam nopelnīs?

Tāpat vajadzētu ļoti tramīgi lūkoties uz tādiem, kuri paziņo, ka Latvijā jāatjauno nāvessods. Vēl daži jaunie, kuri nāk politikā, un atsevišķas mazās partijas Latviju redz kā tādu izolētu valsti: dzīvosim, kā kurzemnieki saka, tādā kā ķešā, atjaunosim latu, degunu laukā nebāzīsim, pie mums arī neviens nenāks, veidosim tādu kā nobultētu telpu. Tas nav iespējams, un sabiedrība jau vairs tā negribēs dzīvot – tā pieradusi pie atvērtām durvīm.

Vēl viena svarīga lieta: ja cilvēks ar lielām ambīcijām nāk politikā, bet pirms tam nav vadījis pat trīs sētnieku brigādi, tad kāda ir viņa pieredze? Saeimā – vienalga, pozīcijā vai opozīcijā – jāstrādā komandā, jāsaprot kopsakarības. Augstu vērtēju cilvēkus ar profesionālo izglītību, labus meistarus. Šuvējus, bruģierus, celtniekus – jebkurus, kas ir sava amata profesionāļi. Tomēr – deputāta darbā vajadzīgs redzesloks. Šiem cilvēkiem tiek uzticēts vadīt valsti, viņiem jābūt līmenī.

Lasu sociālajos tīklos: galvenais, lai būtu sirds izglītība. Kas tie ir par mistiskiem labiem cilvēkiem, un no kurienes tādi radušies? Tiklīdz cilvēks pieņem jebkādu lēmumu, daļa sabiedrības ar to ir apmierināta, bet cita – nav. Jebkurā Saeimā ienāk tādi, kuri nekādus lēmumus nekad mūžā nav pieņēmuši. Dīvainā kārtā daļai vēlētāju tas liekas liels pluss – viņš ne ar ko nav sasmērējies! Bet viņam nav pieredzes pieņemt lēmumus, viņš nevarēs saprast, kā to darīt. Turklāt, tiklīdz lēmumu pieņems, tā nevainības plīvurs tiks saplēsts – kādam viņš būs sliktais. Ir tāds teiciens, ka valdībai ir tikai divi līmeņi: tā ir vai nu slikta, vai ļoti slikta. Nav nevienas tādas valsts pasaulē, arī tur, kur ir augsts dzīves līmenis, kas varētu apmierināt visas prasības.

Domāju, ka nākamā Saeima nebūs nekāds izņēmums un piedzīvosim to, ka viens otrs saraksts, ko ievēlēs, pēc dažām dienām sadalīsies – sāksies savstarpēja apkarošana.

Visbeidzot ir vēl teiciens, ka sieva nekad nedabū to, kas tiek solīts brūtei. Vēlētājs ir kā tāda brūte, kurai līgavainis sola visu ko, bet, kad apprec, tā nedabū ne desmito daļu no solītā.TAUTIEŠI ĀRZEMĒS

Vai interesējaties, kas notiek politikā Latvijā? Vai dosieties vēlēt Saeimu?Dāvis Bērtulsons, dzīvo Anglijā:
– Došos. Man vistuvākais iecirknis ir Latvijas Republikas vēstniecības konsulārā nodaļa Londonā. Manai dzīvesvietai tas tuvu, bet citiem tautiešiem iecirkņi atrodas tālu no mājām, tāpēc daudzi balsot neies. Balsošana ir katra pilsoņa pienākums, un ir svarīgi tā paust savu izvēli, kuram uzticēt vadīt valsti. Vairāk vai mazāk interesējos, īpaši tagad, kad lēnām realizējas plāns atgriezties dzimtenē. Pagaidām esmu dzirdējis, ka tikai viena partija – KPV LV – šeit, Lielbritānijā, rīko vēlēšanu kampaņu. Pats par kandidātiem labāk spriežu, internetā skatoties žurnālista Jāņa Dombura vadītās debates.Ingrīda Zauere, dzīvo Austrijā:
– Austrijā vēlēšanu iecirknis atrodas Vīnē – trīs stundu braucienā no manis, tāpēc šoreiz nebalsošu. Šeit nav lielas latviešu kopienas, bet daži, ar kuriem runāju, izteicās, ka neies: joprojām ir tāds priekšstats, ka nekad nekas nemainīsies. Pati politikā iedziļinos tajās tēmās, kuras man svarīgas. Austrieši, salīdzinot ar latviešiem, ir atbildīgāki vēlētāji. Nesen bija vēlēšanas, un cilvēki interesējās par debatēm un citu informāciju medijos. Manuprāt, vēsturiski politiskā audzināšana un pieredze ļauj viņiem sistēmai ticēt, kā arī tam, ka katra balss ir nozīmīga. Šeit nekādas Latvijas politiķu reklāmas neesmu manījusi, pati visvairāk uzzinu internetā, taču gadās, ka informācija ir vienpusēja, nepilnīga, tādēļ no attāluma grūti ko izvēlēties.Andra Šulca, dzīvo Islandē:
– Esmu te 11 gadus un, godīgi sakot, par politikas vērotāju sevi saukt nevaru. Lielāku uzmanību Latvijā notiekošajam pievēršu tikai pirms vēlēšanām, bet balsot neiešu. Zinu, kur atradīsies viens iecirknis, bet arī tas tiek ļoti maz reklamēts. Manuprāt, neviena kandidējošā partija nespēj adekvāti vadīt valsti. Tā ir jau gadiem: solīt sola, cilvēki Saeimā mainās, bet situācija valstī ne. Esmu dzirdējusi, ka citi latvieši, kuri šeit dzīvo, gan dosies balsot, tikai nezinu, par ko.TINDERIS.LV – MODERNS RĪKS, KAS PALĪDZ IZVĒLĒTIES

Žurnāls Ir ar reklāmas aģentūras McCann Riga atbalstu kopā izveidojuši digitālo rīku Tinderis.lv – līdzīgu populārajai iepazīšanās lietotnei. Atbildot ar vai , var ērti noskaidrot, ar kuru politisko spēku katram saskan uzskati 24 būtiskos jautājumos. Tie uzdoti sarakstu līderiem no septiņām partijām, kuras SKDS aptaujās ieguvušas vismaz 2% atbalstu un kurām ir cerības iekļūt Saeimā. Tās ir: JKP, NA, Saskaņa, Attīstībai/Par!, Jaunā Vienotība, KPV LV, ZZS. Var arī politiķus vērtēt pēc skata ar patīk vai nepatīk un salīdzināt, kādi ir rezultāti, ja izvēli izdara pēc izskata vai uzskatiem.
www.irir.lv/politiskaistinderis


Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu par Latvijas valsts budžeta naudu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.