Aizvērt

Grib eiropeisku un stilīgu ZZS

2018. gada 21. septembrī, 00:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece, Daina Tāfelberga
Grib eiropeisku un stilīgu ZZS
Dana Reizniece-Ozola („Latvijai un Ventspilij”) pārliecināta, ka Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) devums ēnu ekonomikas apkarošanā divarpus gados ir daudz lielāks nekā iepriekšējām valdībām. Par nodokļu reformas kritiķiem viņa saka: „Tie, kuri pieraduši dzīvot ēnu pasaulē, nav apmierināti, kad viņiem uzlaiž saules stariņu.”
Foto: Viļņa Bulava karikatūra
„Uz valsts budžeta deficīta rēķina mannu no debesīm nesolām,” tā par Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) programmu saka finanšu ministre, bijusī kuldīdzniece Dana Reizniece-Ozola ("Latvijai un Ventspilij").
Viņa 13. Saeimas vēlēšanās ar 1. numuru startē Rīgā un smej: sievietēm vienmēr darāms tas grūtākais, jo galvaspilsētā ir mazāks ZZS elektorāts nekā laukos. Partija pirms vēlēšanām principus nemainot un programmā solot strādāt trīs galvenajos virzienos: tā ir tautsaimniecības attīstība, valstiskuma stiprināšana un vienlīdzīgas iespējas visiem piekļūt labai veselības aprūpei un izglītībai.


KAMĒR REDZ JĒGU

Jautāta, kuru reizi Saeimā balotējas, kandidāte aizdomājas: „Ieskaitot ārkārtas vēlēšanas, šī būs ceturtā. Esmu cilvēks, kuram patīk redzēt darba rezultātu. Kamēr redzu sev lietojumu, spēju īstenot Latvijai vajadzīgas idejas, tikmēr redzu tam jēgu. Man svarīgi būt daļai no procesa Latvijas ceļā uz aizvien vairāk labklājīgu valsti.” Premjera Māra Kučinska (ZZS) valdība strādā kopš 2016. gada februāra. D.Reizniece-Ozola pārliecināta, ka izdarīts daudz vairāk nekā iepriekšējās valdībās. Nodokļu reforma neatkarības laikā bijusi vislielākā, sākta arī veselības reforma. Daudz vēl jādara, bet pirmie soļi sperti. „Nekļūdās tas, kurš nedara. Ja tik lielas izmaiņas notiek īstermiņā, vienmēr kāds ir zaudētājs, kurš nav apmierināts,” tā viņa atbild par reformu kritiku. „Esmu ļoti apmierināta ar reformām Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Bija liela pretestība, bet, kad kļuvu par ministri, tam bija ārkārtīgi zems prestižs. Rezultāti jau redzami, bet vēl mēģinām uzlabot klientu apkalpošanu, tehniskos risinājumus. Jau 90% sadarbības organizāciju VID darbu vērtē atzinīgi.” Iecerēts ieviest arī automātisko nodokļu pārmaksas atmaksu. Kandidāte uzsver, ka ēnu ekonomika katru gadu tiek samazināta par 1%, papildus ienesot 100 miljonus.

Vai ZZS programmā paredzēto var paveikt četros gados? „Daudz ko var. Ja arī turpmāk būšu ministre, gribu, lai ir sabalansēts budžets un varam sākt atdot parādus, jo tas ir arī nacionālās drošības un pašapziņas jautājums. Panākšu, ka mūsu VID ir Eiropā modernākais, un konsekventi strādāšu, lai mazinātu ēnu ekonomiku. Beidzot izdevies lauzt ledu: nevis valdība pasaka, kā būt, bet uzņēmēji nāk ar priekšlikumiem, jo saprot, ka ēnu ekonomika rada negodīgu konkurenci. Labs piemērs ir restorānu bizness. Ja uzņēmēji noslēgs ģenerālvienošanos, ka vismaz puse maksās noteiktu legālu algu, tad varam PVN samazināt.”


CER UZ LABU KOALĪCIJU

Citu, pārsvarā latvisko, partiju apgalvojumu, ka šoreiz par varu cīnīsies jaunie pret vecajiem, D.Reizniece-Ozola komentē: „Mūsu politiskajā vidē Saskaņai vienmēr ir stabils vēlētājs, bet pārējie balsis sadrumstalo. Līdz šim latviskajām partijām izdevusies laba koalīcijas komanda, pierādot, ka pēc iekšējiem strīdiem darbu spējam darīt labi. Jāpiekrīt, ka šis būs balsojums pret valdošo iekārtu, bet paļaujos, ka liela daļa spēs tukšus solījumus atšķirt no reāla piedāvājuma, novērtēs, ko esam izdarījuši. Manuprāt, ZZS spēj demonstrēt cieņu pret kolēģiem un arī konkurentiem. Ar kliegšanu problēmas neatrisināt.” ZZS gatava sadarboties ar visiem, skaidru nē sakot tikai Saskaņai. Vēlamā būtu koalīcija ar Nacionālo apvienību un Jauno Vienotību. Ar pārējiem būtu jādiskutē par atsevišķiem jautājumiem programmās.


JĀKĻŪST MŪSDIENĪGIEM

Kandidātei partijā esot jauns izaicinājums – palielināt atbalstītāju skaitu Rīgā: „Apvienības tēlam pietrūcis mūsdienīguma, eiropeiskuma, stilīguma. Mans uzdevums ir uzrunāt tos inteliģentos Rīgas iedzīvotājus, kuri kādu iemeslu dēļ zaudējuši ticību Vienotībai.”

Eiropā zaļie un zemnieki vienā partijā nedarbojas, jo mērķi parasti ir atšķirīgi. D.Reizniece-Ozola atbild: „Klasiskie zemnieki un zaļie patiesi ir neapvienojami spēki, bet Latvijā tas strādā labi, jo neviens nav galēji radikāls – spējam atrast līdzsvaru starp vides saglabāšanu un saimniekošanu. Kopā iznāk centrāli labējs spēks. Protams, ir diskusijas, bet strīdos ļaujam uzvarēt vairākumam.”


LEMBERGS NEIETEKMĒJOT

D.Reizniece-Ozola ir no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga vadītās partijas Latvijai un Ventspilij valdes locekle. Šī ir viņas vienīgā partija: „Tāpēc, ka dzīvoju Ventspilī. Kļūšana par partijas biedri man bija platforma nacionālā līmeņa politikā, jo Latvijai un Ventspilij, līdzīgi Liepājas partijai, ir sadarbības līgums ar ZZS Saeimas vēlēšanās.”

Kriminālprocesos apsūdzētajam A.Lembergam ir ietekme uz ZZS lēmumiem. Vai kandidātei tas nešķiet neētiski? „Es diskomfortu nejūtu, jo darbā esmu pilnīgi neatkarīga. ZZS demonstrē, ka lēmumus pieņemam paši, nestrādājot ne atsevišķu cilvēku, ne kādu grupu interesēs. Jā, mums pārmet, bet tad jāmin konkrēti piemēri. Ir četras partijas, kurām katru nedēļu Rīgā notiek valdes sēde. Visi partiju vadītāji ne vienmēr ierodas, bet aktualitātes ar ministriem tiek apspriestas. Lemberga kungs ir labs sparinga partneris, kurš stāv otrā pusē un neļauj atslābt. Kad īstenoju nodokļu reformu, mums bija dramatiskas iekšējās diskusijas. Valdības darbs visu laiku tiek testēts ar sarežģītiem jautājumiem un āķīgiem komentāriem. Lielākās cīņas jāizcīna ar partneriem, tikai tad nāk konkurenti.”


ESOT GODĪGI

Kurzemes pašvaldībās – Talsu, Saldus novadā – gadu pēc vēlēšanām pie varas nākuši ZZS pārstāvji, kaut tajās neuzvarēja. Līdzīgi procesi vērojami Alsungas novadā. Opozīcija uzsver, ka tas tiek darīts ar jebkuriem līdzekļiem, pat uzpērkot citu partiju deputātus. D.Reizniece-Ozola atbild: „Neesmu dziļi analizējusi iemeslus, kādēļ tur tā notika, bet Daini Karolu no Talsiem pazīstu kā ļoti godīgu cilvēku, zemessargu. Ne viņš gribētu, ne pat prastu kādu uzpirkt. Drīzāk nozīmīgs ir iedzīvotāju vērtējums līdzšinējo pašvaldības vadītāju darbam. Esmu pārliecināta, ka izmaiņas ir uz labu. Iepriekšējās vadības dēļ daudz iekavēts.”

Bēdīgi slavenajās oligarhu sarunās izskanējis arī zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) vārds. Jautāta, vai viņam vēlēšanās vajadzēja kandidēt, D.Reizniece-Ozola atbild: „Vērtējums ir dažāds, bet, jo vairāk tiekos ar uzņēmējiem un zemniekiem, jo vairāk par Dūklavu dzirdu atzinīgus vārdus. Lauksaimnieki novērtē viņa darbu īpaši krīzes situācijās: lietavās, sausumā. Viņš vienmēr ir ar savējiem, izcīna atbalstu valdībā un Eiropā. Aktīviem cilvēkiem ir arī kļūdas. Jautājums, vai vēlētāji spēj novērtēt, cik tās smagas attiecībā pret ikdienā paveikto.”


PIESPIEDU APVIENOŠANU NEATBALSTA

ZZS esot nobremzējusi reformu novadu samazināšanai. Vai tāda vajadzīga? D.Reizniece-Ozola: „Pirmais – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir Nacionālās apvienības darba lauks, ministra Kaspara Gerharda uzdevums ir reformas ieviest. Līdzīgi kā man nodokļu reforma – neviens nespieda, bet sapratu, ka Latvijai tā vajadzīga. Mans uzdevums bija pārliecināt politiskos kolēģus un konkurentus. Otrs – piespiedu apvienošanu ZZS tiešām neatbalsta, jo iniciatīvai jānāk no pašvaldībām. Bet kā motivēt? Nereti pašvaldības vadītājs pat mazā novadā jūtas kā karaļvalstī, no kuras nevēlas atteikties.

Ja turpmāk būšu finanšu ministre, nākamgad plānots mainīt pašvaldību izlīdzināšanas fonda principus, iekļaujot daudz lielāku motivāciju, lai pašvaldības ir spiestas kustēties un piesaistīt uzņēmējus. Plānojot Eiropas fondu naudu, 10% nodosim pašvaldību prioritātēm, bet kopumā resursus koncentrēsim 21 attīstības centrā un deviņās republikas pilsētās. Lai nav tā, ka katrā miestiņā ir jauns kultūras nams un peldbaseins, par kuru uzturēšanu pēc tam jāmaksā iedzīvotājiem. Kuldīga nav tas mazais miestiņš – zinu, ka te kultūras nama rekonstrukcija vajadzīga.”


Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu par Latvijas valsts budžeta naudu.
Komentāri
Frīdis
2018. gada 22. septembrī, 20:19
ZZS - nu šis ir pats sliktākais kas var būt. Runas ir skaistas - realitātes pretējas. Šī partija stāv ļoti tālu no tautas interesēm. Vai kāds var nosaukt kaut vienu piemēru , ko šī partija labu ir izdarījusi tautas labā pēdējo četru gadu laikā ? Nosaukt - kaut vai vienu reālu iemeslu kādēļ par šo partiju vajadzētu vēlēšanās balsot? Toties bez īpašām problēmām atrastos 101 iemesls lai to nedarītu ! Un 101 ZZS sliktie darbi četru gadu laikā .
Latvijas simtgadi sagaidīsim kopā ar 500 likvidētām skolām. Valsts ekonomiskās problēmas D.Reizniece risina ar nemitīgu nodokļu celšanu un jaunu izgudrošanu. Latvijā ir ES visdārgākā elektrība, gāze, medikamenti un tmll. Ko ZZS ir darījusi lai tā nebūtu ???? ZZS rīcību, ko darīt un ko nedarīt , nosaka tās sponsori jeb kukuļdevēji un šīs viņu sauktās, stipendijas , tiem ļoti patīk ! Saeimas deputāta alga tik tāda vien tējas nauda sanāk ! Šī partija ir pilnībā korumpētā ! Arī korumpētas Temīdas dēļ, viens šīs partijas sponsoriem un smagos kriminālos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs joprojām nav arestēts. Pateicoties visam iepriekšminētajam valstī zeļ parazītekonomika - dubultā maksa par elektrību OIK, ātrie kredīti un tmll. Visi šīs valdības un ZZS "sasniegumi" ir vairāk kā krimināli ! izlasiet šo - http://nra.lv/latvija/juris-paiders-3/226744-iezvana-latvijas-valsts-beigu-agoniju.htm
Cik gan jābūt seklai domāšanai lai šo visu nesaprastu ! Cik gan jābūt trulam un aprobežotam lai ticētu kārtējiem ZZS meliem un balsotu par šo partiju !
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.