Aizvērt

„Populistus ne gribam pārspēt, ne varam”

2018. gada 3. septembrī, 04:00
Raksta autors: Daiga Bitiniece, Inguna Spuleniece
„Populistus ne gribam pārspēt, ne varam”
„Tiekoties ar iedzīvotājiem, arī citu partiju atbalstītājiem, aicinām parakstīties par latviskas valdības veidošanu – par valdību bez "Saskaņas" un citiem Kremļa sabiedrotajiem. Tas būs mūsu līdzpalīgs sarunu veidošanā,” saka Ilze Indriksone.
Foto: Viļņa Bulava karikatūra
„13. Saeimā jārēķinās ar raibu sastāvu un smagām sarunām par valdības veidošanu,” uzskata Ilze Indriksone, Talsu novada domes deputāte, kura Kurzemē ar pirmo numuru startē no Nacionālās apvienības (NA).
PATĪK, KA IDEĀLI NEMAINĀS

NA esot I.Indriksones pirmā un, viņa domā, vienīgā politiskā izvēle. Partijā ir kopš 2000. gada. „Pirmais – redzu, ka šī savus ideālus nemaina. Otrs – mūsu partija ir demokrātiska. Katrs balsojums, domu apmaiņa tiek izdiskutēta – reizēm skaļāk, reizēm klusāk. Dažreiz viedokļi nekļūst vienādi arī pēc diskusijas,” viņa skaidro. Arī kandidātu saraksts pārrunāts nodaļās un NA domē, ņemot vērā katra pieredzi partijā.

 Jautāta, kā uztver to, ka saraksta 9. numurs, kuldīdznieks Uģis Lagzdiņš uz NA pārgājis no Vienotības, I.Indriksone atbild: „Ja partijas maina Rīgas līmeņa cilvēki, pret to izturos negatīvi, bet vietējā politikā 80% lēmumu ar lielo politiku nav saistīti. Vietējiem politiķiem partiju maiņa bieži saistīta ar cilvēkiem, ar kuriem viņi sadarbojas. Cik saprotu, Lagzdiņa pārliecība saskan ar mūsu partijas uzskatiem.”


STARP IERĒDŅIEM UN IEDZĪVOTĀJIEM

Līdz jūlija beigām I.Indriksone bija Talsu novada domes priekšsēža Edgara Zeldera (Mēs – Talsiem un novadam) vietniece. Tad domē noticis apvērsums – par priekšsēdi ievēlēts Dainis Karols (Latvijas Zemnieku savienība). „Tagad esmu tikai deputāte – ar tiem, kuri vienojušies par vadību, pati izvēlējos nesadarboties. Mums atšķiras izpratne, kā novadu vadīt. Cīņa nav par to, ko darīt, bet kā.”

Maizes darbs līdz šim bijis saistīts ar vides saimniecību un inženierzinātni. Strādājusi arī Kurzemes plānošanas reģionā par sabiedriskā transporta maršrutu plānotāju. Uz Saeimu I.Indriksone startējusi vairākas reizes ar dažādiem numuriem sarakstā. Pēc pieredzes pašvaldībā zinot, cik būtiski ir jautājumos iedziļināties, normatīvos aktus pārvēršot tā, lai iedzīvotājiem tie būtu saprotamāki. „Ierēdņi ražo kā ierēdņi, bet likumdevējam jābūt starp ierēdni un iedzīvotāju. Es jūtu, ka spēju un gribu to darīt.”

Jautāta, kas visaplamākais šībrīža Saeimā, I.Indriksone atbild: „Šķiet, ka ir divi ceļi, kādus deputāti izvēlas. Viens ir ilgstošs un lēns darbs. Dažkārt, kad likumprojekts tapis, sākums jau aizmirsies, jo ierēdņi un politiķi apzināti vai neapzināti kaut ko pabremzējuši. Otrs arī nav pareizais: Ministru kabineta noteikumi un likumi top avārijas situācijā. Jāiet vidusceļš – plānveidīgi un laikus.”


AR SASKAŅU NEKAD

NA nekad nesadarbosies ar Saskaņu, bet ar citām partijām sarkano līniju neesot: „Ļoti ceram uz latvisko partiju sapratni un kaut vai konstruktīvu pēcvēlēšanu diskusiju.” Cik procentus partijai prognozē? I.Indriksone saprotot: ir 16 partijas un 12 deputātu vietas Kurzemē, bet NA varētu iegūt 22% balsu – tā prognozējis kāds ilggadējs partijas biedrs. „Ceram, ka cilvēki piecelsies no dīvāniem, iznāks no mazdārziņiem un nobalsos par latviskajām partijām, arī par mums.”

Kāpēc latviskās partijas tik sašķeltas? „Jaunās partijas parasti veido tie, kuri ar tagadējām nav apmierināti un ir atšķēlušies. Tad diskusija par saplūšanu nav iespējama, bet par sadarbību – jā.”


CENTUŠIES NOVĒRST

Kandidāte noliedz, ka Jānis Bordāns, kurš izveidojis Jauno konservatīvo partiju, no NA būtu izslēgts saistībā ar maksātnespējas administratoriem: „Tas ir mīts. Viņš darbojās biedrībā, kas pārtapa jaunā politiskā spēkā. Cilvēks nevar atrasties divās partijās.”

Runājot par administratoriem: „Pirms četriem pieciem gadiem tur tiešām bija sava iekšējā valsts, kas nebija sakārtota. Atbildību un kārtības ieviešanu uzņēmās NA, un tieši pēc tam, kad administratoriem lika kļūt par valsts amatpersonām, sākās lielākā neapmierinātība.” Kad izskanējusi ziņa, ka kāds saņēmis tūkstošus, NA līdzpriekšsēdis Raivis Dzintars partijas domes sēdē skaidrojis, ka bijušais partijas ģenerālsekretārs Aigars Lūsis ir viņa ģimenes draugs un tas tiekot izmantots, lai pārmestu par kukuļiem. „Priekšvēlēšanu laiks ir nežēlīgs, arī sociālajos tīklos cilvēki izplata nepamatotus apvainojumus, aizskarošu informāciju.”


SOLĪTAIS ESOT GANDRĪZ IZPILDĪTS

NA programmā ir maz konkrētības. I.Indriksone teic, ka partijas mērķu pamats ir kultūra, valoda, latviskā identitāte, ko apņēmušies sargāt. Iepriekšējos četros gados NA esot sasniegusi 80% mērķu. Kandidāte uzskaita: neapliekamā minimuma celšana, ģimeņu atbalsta palielināšana, ierobežota iespēja ārvalstniekiem iegādāties zemi u.c. „Soļi ir nelieli, bet solām to, ko varam izpildīt. Ja pateiksim, ka no pensijām neņemsim nodokļus, tas nebūs izdarāms.”

Viens no NA solījumiem ir panākt, lai Latvijā izglītība būtu tikai valsts valodā jau no bērnudārza. I.Indriksone nepieņem iebildumus, ka krievu skolās pedagogi sliktā latviešu valodā māca bērniem, piemēram, matemātiku: „Viņiem bijis gandrīz 30 gadu, lai valodu iemācītos labi.”

Jautāta, kā spēs panākt latviešu īpatsvara pieaugumu un nepieļaut bezatbildīgu imigrācijas politiku, kandidāte teic: „Ir noskaidrots, ka starp izbraucējiem ir vairāk nelatviešu. Ceram, ka aizbraukušie tautieši atgriezīsies. Lētā darbaspēka ieplūšana jāierobežo. Parasti uzņēmējiem prasu, kādu algu viņi maksā vietējiem un kāpēc ir gatavi iebraucējiem maksāt vairāk.”Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.