Aizvērt

Kā vēlējām Eiropas Parlamentu

2019. gada 27. maijā, 15:38
Raksta autors: Daiga Bitiniece, Daina Tāfelberga, Jolanta Hercenb
Kā vēlējām Eiropas Parlamentu
Foto: Jolanta Hercenberga
Par "Jauno Vienotību" nobalsoja 26,24% vēlētāju, un no šī saraksta Eiropas Parlamentā (EP) ievēlēti Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis un EP deputāte Sandra Kalniete. Arī "Saskaņa" ieguva divus pārstāvjus EP – par to nobalsoja 17,45%, EP ievēlēti partijas līderis, atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs un bijušais vicemērs Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai"). Par Nacionālo apvienību nobalsoja 16,4%, EP ievēlēti deputāts Roberts Zīle un kultūras ministre Dace Melbārde. Pirmo reizi EP startēja un iekļuva "Attīstībai/Par!", par kuru nobalsoja 12,42%, tika ievēlēts Ivars Ijabs. Latvijas Krievu savienību atbalstīja 6,24%, un ir ievēlēta partijas līdere Tatjana Ždanoka. Kā vēlēšanas noritēja Alsungas, Skrundas un Kuldīgas novadā?
GAN PIRMOREIZ, GAN VIENMĒR

„Vēlēt jānāk! Es vienmēr piedalos. Šoreiz balsoju par jaunajiem – par Progresīvo sarakstu. Vienai dāmai pieliku krustiņu,” sacīja Adrians Dravnieks, kurš Kuldīgas Centra vidusskolas iecirknī ieskrēja bez piecām minūtēm astoņos.


Dienā bijis ar ģimeni Talsos uz ralliju, vispirms ievedis sievu nobalsot Rumbas pagastā, tad traucies uz šejieni.

Zane Komarovska savu biļetenu ļāva urnā iemest meitai Gabrielai un viņas draudzenei Magonei Grundmanei. „Esmu Latvijas pilsone, un vēlēšanās jāpiedalās! Katrai balsij ir nozīme.” Viņa savu balsi atdevusi jaunajiem, kuri vēl nav EP strādājuši. Divas draudzenes balsoja pirmo reizi. Samanta Jirgensone sacīja: „Tas ir diezgan liels notikums jaunieša dzīvē – pirmoreiz vēlēt. Atceros, kā nācu uz iecirkni līdzi mammai un tētim. Bija interesanti. Mēs jau paši veidojam savu nākotni. Es zināju, ka noteikti jānāk, bet uzreiz nezināju, par ko balsot. Palasīju programmas, lai redzētu, ar ko man līdzīgas vērtības.” Arī Roberta Viļumsone atzina, ka balss esot svarīga: „Nejūtos, ka būtu paveikusi lielu darbu, bet varbūt tieši mana būs tā, kas ietekmēs rezultātu.”

Kāda kundze īsi pirms iecirkņa slēgšanas vēlējās kaimiņienei pieteikt mājas balsošanu. Bet tas vairs nebija iespējams. Tāpat nobalsot nevarēja sieviete, kura pie skolas durvīm pienāca trīs minūtes pēc 20.00, kad visi iecirkņi Latvijā jau bija slēgti. Tā kā šīs komisijas locekļi ar balsošanas urnām devās uz Kuldīgas slimnīcu, tad pirms 12 biļetenu atvēršanas bija jāsazinās ar citiem iecirkņiem, lai noskaidrotu, vai kāds pilsonis nav nobalsojis tur, kur reģistrēts: Saldū, Skrundā, Rojā, Vidrižos. Pēc 30 minūtēm tika saņemtas atbildes, ka viss kārtībā. Šajā iecirknī aktivitāte bijusi 29,85% – nobalsot atnākuši 574 no te reģistrētajiem, četri biļeteni izrādījās nederīgi, jo aploksnē ielikts vairāk par vienu zīmi. Provizoriskie rezultāti naktī rādīja, ka te visvairāk balsu atdots par Jauno Vienotību (245) un Nacionālo apvienību (100). Pēc tam Attīstībai/Par! (53), Zaļo un Zemnieku savienība (52), Latvijas Reģionu apvienība (36), Jaunā konservatīvā partija (34).

Kuldīgas novadā tendence līdzīga, informēja novada vēlēšanu komisijas sekretāre Ina Firsova: visvairāk balsu atdots par JV, tad par NA, ZZS, A/P, LRA, JKP.SKRUNDAS PUSĒ ĻOTI MIERĪGI


Dainas Tāfelberga foto
Guntis Dembovskis nobalsojis par Nacionālo apvienību. Uz vēlēšanām atnācis kopā ar dēliņu Martinu, mācot patriotismu jaunajai paaudzei: „Uz vēlēšanām jāiet, citādi nekas nemainīsies.”


Skrundas novadā vēlēšanās nobalsojuši 1075 cilvēki jeb 27,44% balsstiesīgo.


Visvairāk balsu atdots Jaunajai Vienotībai (325), Jaunajai konservatīvajai partijai (207) un Nacionālajai apvienībai (151). Aiz tām nāk Latvijas Reģionu apvienība (103), Attīstībai/Par! (100) un Zaļo un Zemnieku savienība (95). 29 un 20 balsis atdotas Saskaņai un Progresīvajiem, pārējās nav saņēmušas vairāk par desmit.

Šādus rezultātus varēja nojaust jau balsošanas laikā – vairums Kurzemnieka uzrunāto atzina, ka balsojuši par Jauno Vienotību, pieminot šī saraksta līderi Valdi Dombrovski, kā arī Sandru Kalnieti. „Tos citus jau nemaz īsti nezinu. Lai darbojas tie, kas sevi parādījuši!” teica skrundeniece Zenta. Viņai ir vairāk nekā 80 gadu, un savā mūžā viņa neesot palaidusi garām nevienas vēlēšanas. „Nesaprotu, kāpēc jaunie nenāk, jo no vēlēšanām atkarīga viņu nākotne. Ceru, ka turpmāk būs labāk.” Vēlēšanu komisijas vadītāja Gunita Strode stāsta, ka atšķirībā no iepriekšējām reizēm, kad cilvēki balsot nāca vairāk rīta pusē, šoreiz plūdums esot vienmērīgs. Atšķirībā no pašvaldības vai Saeimas vēlēšanām nekādas replikas viņi neizsakot. Diemžēl arī Skrundu skāra datorsistēmas problēmas, kad piektdien nevarēja iepriekš nobalsot, jo nestrādāja serveris. Daži pateikuši, ka otrreiz atnākt vairs nebūs laika. „Piektdien pēc 17.00, kad iecirkni atvērām no jauna, zvanījām cilvēkiem, ka var nākt. Lielākā daļa bija atsaucīga,” teic G.Strode.PILSOŅA PIENĀKUMS IZPILDĪTS


Jolantas Hercenbergas foto
Alsungas vēlēšanu iecirknī aktivitāte bijusi nedaudz augstāka nekā kaimiņu novados.


Alsungas novadā nobalsojuši 392 vēlētāji – aptuveni trešdaļa no balsstiesīgajiem.


Vēlēšanu komisijas priekšsēde Laila Jankovska pastāstīja, ka visvairāk balsu atdots par 16. sarakstu jeb Jauno Vienotību, otrajā vietā Nacionālā apvienība, trešajā – Zaļo un Zemnieku savienība.

Iecirknī sastaptie skaidroja, ka balsošanu uztver kā savu pilsoņa pienākumu. Juris Jankovskis sacīja: „Padomājiet! Ja mēs neiesim, tad būs kā tajā reklāmā: astoņas Ždanokas, kas ķengāsies par Latviju. Vai atceraties, ka bija Zīgerists, kurš par banāniem nopirka pusi Latvijas? Vai arī Kaimiņa partija. Ko tik nesolīja pirms vēlēšanām! Un kas no visa solītā tagad izpildīts? Tāpēc visiem jāiet un jābalso par kādu, kurš nav klauns un šķiet prātīgāks. Ja arī īsti nezina, par kuru, tas vienalga ir labāk nekā ne par vienu. Es uzskatu, ka labs kandidāts ir Dombrovskis, tāpēc nobalsoju par viņu.”

Arī Anna Bendrupe vēlēšanās piedaloties ik reizi un vienmēr savu balsi atdodot par vienu un to pašu partiju – tajā esot gudri cilvēki, kuri spēj strādāt tautas labā.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.