Aizvērt

Briseles kāposti Eiropas dienā

2019. gada 13. maijā, 06:00
Raksta autors: Dora Pļavniece
Briseles kāposti Eiropas dienā
Ginta Vanaga dzīvo un strādā Briselē, taču šobrīd ar dēlu viesojas dzimtajā Kuldīgā. Viņa uzskata: ja par deputātiem kļūst zinoši un varoši cilvēki, tad viņi var panākt ļoti daudz Latvijas labā. Mazais puika, kurš balsos, kad izaugs, tur rokās aicinājumu piedalīties vēlēšanās un būt aktīviem.
Foto: Kurzemes NVO centra arhīvs
Ar simbolisku Briseles kāpostu stādu dalīšanu 9. maijā Kuldīgā sākās akcija "Kuldīgas novads balso", ko organizē biedrība "Kurzemes NVO centrs". Akcijas raksturs nedaudz provokatīvs – dot izaicinājumu novadniekiem, lai šajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās kļūtu par aktīvāk balsojošo novadu Latvijā.
Vietnē Facebook ir atklāta lapa Kuldīgas novads balso, kuru izmantos, lai aicinātu tās apmeklētājus piedalīties vēlēšanās, kā arī pašiem iesaistīt kampaņā citus novada iedzīvotājus, mudinot balsot savus draugus, paziņas, kolēģus, vecākus. Organizētāji ir apņēmības pilni doties arī Kuldīgas ielās un braukt uz pagastiem, lai runātu ar cilvēkiem un aicinātu viņus piedalīties vēlēšanās.


PAR EIROPAS VĒRTĪBĀM

Akcijas idejas autore ir kuldīdzniece Maija Jankovska. „Agrāk tik stabilā Eiropas Savienība (ES) pēdējā laikā piedzīvo aizvien lielāku viļņošanos – Brexit, eiroskeptiķu skaita palielināšanos Eiropā, kas var novest pie lielāka viņu skaita arī Eiroparlamentā. Eiropa, protams, nav dimanta oliņa bez neviena melnumiņa, bet Latvijai pievienošanās ES ir devusi daudz: cēlies dzīves līmenis, ES fondi veido nozīmīgu mūsu budžeta daļu, turklāt kā ES dalībvalsts esam kļuvuši par pilntiesīgu brīvās pasaules daļu, kurā kā vērtības ir atzītas cilvēka cieņa, brīvība, vienlīdzība, demokrātiskums, tiesiskums un cilvēktiesības. Tās ir vērtības, kas vairākus gadu desmitus mūsu valstij tika liegtas, turklāt nedrīkst iedomāties, ka mūsdienās tās ir pašsaprotamas un nekas tās nespēj apdraudēt – diemžēl no vēstures zinām, ka tā var notikt. Tāpēc ir svarīgi, kādi cilvēki Briselē mūs pārstāvēs. Ar šo nedaudz rotaļīgo akciju gribam aicināt nopietni attiekties pret savu pilsoņa pienākumu un balsot,” savu motivāciju organizēt šādu kampaņu skaidro M.Jankovska.


KĀDS IR NOSKAŅOJUMS PIRMS VĒLĒŠANĀM

9. maijā, Eiropas dienā, akcijas organizētāji, ņemot talkā pašaudzētus Briseles kāpostu stādus uzmanības piesaistīšanai, devās runāt ar kuldīdzniekiem par to, kāds ir noskaņojums attiecībā uz ES un gaidāmajām vēlēšanām. Pirmais cilvēks, ar kuru notikusi saruna, bijis zīmīgs, stāsta M.Jankovska: „Tikko bijām iznesušas savus eiropeiski dekorētos stādus Liepājas ielā, kad pie mums pienāca kāda sieviete, kura vēlējās tos nofotografēt. Izrādījās, ka viņa pati strādā Eiropas Parlamentā par deputāta palīgu, tādēļ ļoti nopriecājās par šādu akciju viņas dzimtajā pilsētā.” Kopumā vairums uzrunāto cilvēku apstiprinājuši, ka domā piedalīties vēlēšanās, norādot, ka tas ir pilsoņa pienākums, ka Eiropa lielā mērā ietekmē mūsu ikdienu. Bet sastapti arī neizlēmīgie, kas vēl nav izdomājuši, piedalīties vai ne, kā arī pavisam skeptiski noskaņotie, piemēram, kāda sieviete atklāja, ka viņai neesot iebildumu pret Eiropu, bet rūgtums sakrājies pret pašas valsti, tādēļ vēlēšanās viņa nepiedalās nekad.

Akcijas rīkotāji sola, ka šī nebūs pēdējā saruna ar iedzīvotājiem un turpmāk plānots ar saviem stādiem viesoties arī Kuldīgas novada pagastos.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.