Aizvērt

Mellenes – 12 šķirnes

2019. gada 14. augustā, 04:52
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Mellenes – 12 šķirnes
Krūmmellenes ir ļoti pieprasītas ogas, bet to audzēšana nav vienkārša, atzīst Snēpeles pagasta ogu audzētāja Ināra Paiča.
Foto: Lāsma Reimane
„Mellenes grib daudzi, bet šobrīd vēl nespējam tik daudz saražot, cik vajadzīgs,” saka Snēpeles pagasta ogu audzētāja Ināra Paiča.
Ināras un Jura Paiču saimniecībā krūmmellenes aug apmēram pushektārā. Izvēlētas tāpēc, ka ogas lielas un izteiksmīgas. Inārai patīk izmēģināt ko jaunu: „Man vajag dārzā daudzveidību. Pirmos trīs stādus nopirku pirms daudziem gadiem un iestādīju puķudobē. Vieta nebija piemērota, un ogu nebija.” Nu pieredze uzkrāta, un ir skaidrs, kas šai kultūrai vajadzīgs, piemēram, laistīšana.

Melleņu stādījumu ierīkošana esot dārga. „Tas tāpēc, ka stādām nevis tur, kur tām būtu jāaug – purvainā vietā ar skābu augsni, bet gan laukā, kur visi apstākļi jānodrošina mākslīgi, ieguldot ļoti daudz laika un naudas. Vajag pirkt kūdru, kas ir tikpat dārga kā stādi. Esam īstenojuši Eiropas projektu mazo lauksaimnieku atbalstam, iegādājāmies šo to no tehnikas un 390 krūmmelleņu stādus.” Šīs mellenes vēl pavisam mazas, no tām kārtīga raža varētu būt pēc pāris gadiem, bet šogad ražo vecie stādījumi, kas savulaik tapa tīri intereses un eksperimenta pēc. Te ir 12 dažādas šķirnes, kas tiek vērtētas pēc augšanas īpatnībām un arī pēc ogu garšas. Ar stādījumu kopšanu tiek galā Ināra un Juris.

„Lasu mellenes pati, jo vajadzīga pieredze, lai noteiktu, vai tās pilnīgi gatavas. Katra oga jāapskata. Ogas nogatavojas pakāpeniski no jūlija vidus līdz pat septembrim. Mums tāda kārtīga raža ir pirmo gadu,” Ināra saka. Cerības uz ražu vismaz uz pusi samazinājusi milzu krusa, kas šovasar uzbruka Snēpelei un vienā joslā skāra arī melleņu stādījumus, nokapājot ne tikai ogas, bet arī jaunās atvases.
Saimniecībā tiek audzētas arī zemenes, rudens avenes, ķirši. Ināra: „Ogu audzēšana ir mūsu saimniecības galvenā nozare, tāpēc cenšamies sezonu pavilkt garāku.” Vēl Inārai ir kas sakāms par ogu cenu: „Latvijas audzētāji ogas pārdod par augstu cenu. Protams, izmaksas ir lielas. Nekad nevarēsim konkurēt ar poļiem, ja nenolaidīsim lētāk. Kā lai citādi panākam, ka cilvēks pērk ogas. Mums ir svarīgi, lai ir apgrozījums.”
Komentāri
Irina
2019. gada 1. oktobrī, 19:36
Labdien, vai tagad ari var iegadaties stadus, un cik maksa, paldies
Aldonis
2019. gada 12. septembrī, 14:00
Labdien,vai stādus var pie jums iegādāties,gribu mājās iestādīt ,4.krūmiņus
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.