Aizvērt

Vērtē sakoptu mežu Maņģenē

2019. gada 12. augustā, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Vērtē sakoptu mežu Maņģenē
Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdis un konkursa "Sakoptākais mežs" žūrijas vadītājs Arnis Muižnieks uzklausa Ilgas un Alfona Sedliņu stāstu.
Foto: Daina Tāfelberga
Ar Ilgas Sedliņas īpašuma "Bērzkalni" apskati Kuldīgas novada Rumbas pagasta Maņģenē Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa "Sakoptākais mežs" žūrija sāka finālistu vērtēšanu dabā.
16 pieteikumu

Šogad konkursā saņemti 16 pieteikumi no visas Latvijas. Pirmajā kārtā tika vērtēts meža īpašnieku ieguldījums produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā. Otrajai kārtai izvirzīti seši meža apsaimniekotāji: I.Sedliņa, SIA Latmeži Tukuma novadā, Aivars Vanags Viļakas novadā, SIA Meža īpašums Rēzeknes novadā, Armands Cirsis Ērgļu novadā un Staņislavs Salmanis Limbažu novadā.

LMĪB valdes priekšsēdis Arnis Muižnieks atzīst, ka izvēlēties labākos īpašumus bijis diezgan grūti: „Katrs saimnieks savu mežu apsaimnieko godam, un žūrijai bija ilgi jādiskutē, izvēloties finālistus. Konkursam bija daudz pieteikumu, bet varētu būt vēl vairāk. Latvieši jau tādi kautrīgi, bet kuldīdznieki ir diezgan aktīvi. Konkurss norit trešo gadu, un ikreiz no jūsu puses bijis pa diviem pieteikumiem.”


Aprūpē mantoto mežu

Bērzkalnu mežu ap 40 ha platībā I.Sedliņa mantojusi no tēva un apsaimnieko kopā ar vīru Alfonu Sedliņu, kurš šobrīd ir galvenais darītājs, jo īpašniecei darba dēļ nācies pārcelties uz dzīvi Rīgā. Tomēr joprojām viņa ar sirdi un dvēseli ir savā mežā Maņģenē un, kad vien iespējams, brauc šurp. Konkursam viņus izvirzīja biedrība Meža konsultants. Tās vadītāja Sigita Vaivade saka: „Profesijā nebūdama saistīta ar meža nozari, Ilga Sedliņa padziļināti interesējas par mežkopību, apmeklē seminārus, kopā ar vīru un bērniem strādā mežā, nododot labo piemēru nākamajām paaudzēm. Ne katrs atjauno priežu mežus, vieglāk aizlaist ar bērziem. Ja visi īpašnieki tā strādātu, mums nevajadzētu ne Meža likumu, ne citus piespiedu normatīvus.”

Trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti meža nozares gada balvai Zelta čiekurs nominācijā Par ilgtspējīgu saimniekošanu. Tie būs zināmi gada nogalē.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.