Aizvērt

Rūpēs par sevi un citiem

2021. gada 5. novembrī, 08:03
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Rūpēs par sevi un citiem
,,Es rūpējos par savu un apkārtējos veselību – lai manis dēļ nesaslimst citi, lai varu droši apmeklēt pasākumus, lai pie manis var atbraukt mazbērni un es varu ciemoties pie viņiem,” saka Ligita Riekstiņa.
,,Redzēju, cik vīram grūti. Domāju, ka es diez vai ko tādu pārciestu. Tāpēc aizgāju vakcinēties. Darīju to sevis labā un arī tādēļ, lai nesaslimtu citi. Tagad jūtos drošāk,” saka Rendas iedzīvotāja Ligita Riekstiņa, kuras vīrs smagi izslimoja Covid-19.
It kā nekur negāja
Ligitas vīrs saslima janvārī, iemesls un infekcijas avots nav zināms. Ģimenē dzīvo viņi divi vien, jo bērni izauguši un pārcēlušies citur. Nekādas saskarsmes ar citiem iedzīvotājiem neesot bijis – vīrs tik vien uz vietējo veikalu pēc maizes gājis. Viņam ir 75 gadi, jau pensijā, Ligitai – pāri 60, un viņa vēl strādā kempingā pie Usmas ezera, bet tikai vasarā. Arī janvārī Covid-19 dēļ valstī bija ārkārtējā situācija un stingri ierobežojumi. Tāpēc pirmajā mirklī nav varējuši saprast, kāpēc pēkšņi sākusi paaugstināties temperatūra, jo, nesatiekoties ar citiem, aizdomām par inficēšanos jau īsta pamata nav bijis.

Nogulēja divas nedēļas
,,Smagi tas bija – vīrs divas nedēļas pilnīgi nogulēja uz gultas,” vēl tagad spilgti to atceras Ligita. ,,Kad temperatūra bija tuvu 38 grādiem, vēl nekas, bet otrajā nedēļā, kad jau 40 un pāri, bija šausmīgi! Domāju, ka neizbēgami saslimšu arī es, bet kaut kā gāja secen, simptomi nekādi neparādījās. Nosūtīja mani kā kontaktpersonu uz testu, bet rezultāts bija negatīvs.”

Ģimenes ārste – atsaucīga
Rendas iedzīvotāji lielākoties ir ģimenes ārstes Gitas Cakules rūpju lokā. Ligita viņu uzteic kā atsaucīgu, ņemot vērā to, ka laukos cilvēkiem medicīnas pakalpojumi nav tā pieejami kā pilsētniekiem. Kovida laikā sazinājušies telefoniski. ,,Ārstēju vīru pēc dakteres ieteikumiem. Biju arī žurnālos un laikrakstos lasījusi padomus, kas tādā reizē jādara. Par laimi, vīram klepus un elpas trūkuma nebija – tikai tā šausmīgi augstā temperatūra un drudzis. Arī tas ir biedējoši, jo cilvēks izskatās nomocīts, bez spēka. Vārīju ārstnieciskās tējas, devu karstos dzērienus; kad pavisam slikti, tad paracetamolu. Daktere iedeva oksimetru – regulāri pārbaudīju pulsu un skābekli. Daktere teica, lai zvanu jebkurā brīdī.”

Uz slimnīcu bija bail
nakt, kad kļuvis pavisam slikti, Ligita jau gandrīz ņēmusi telefonu, lai zvanītu neatliekamajai palīdzībai. Teikusi vīram, bet viņš paskatījies tik izmisušām un žēluma pilnām acīm kā lūgdams: ,,Tikai ne to!” Arī pašai galvā pazibējis dzirdētais, kā cilvēki slimnīcā mokās. Ne jau mediķu dēļ – viņi cenšas, cik var. Bet slimnīca ir slimnīca: ir emocionāli grūti, nonākot tur. Ligita atcerējās, ko lasījusi par psiholoģisko un tuvinieku klātbūtnes efektu ārstniecībā. Stacionārā tas nav iespējams. Nolikusi telefonu malā, iedevusi vīram zāles, berzējusi kājas, jo viņš visu laiku drebuļos kratījies kā saldams, uzmundrinājusi, un tā viņi tikuši grūtākajam pāri.

Tūlīt gāja potēties
,,Kad vīrs slimoja, vakcīnas vēl nebija pieejamas,” turpina Ligita. ,,Kad tās parādījās, viņš pirmais ierosināja vakcinēties, kaut tās 180 dienas vēl nebija pagājušas. Potes saņēmām maijā, tepat Rendā, ģimenes ārsta praksē. Nekur nebija jāskrien un garās rindās jāstāv.

Tagad, kad daudziem jāvakcinējas tiešām gandrīz piespiedu kārtā, citādi zaudēs darbu, viņiem rodas pretreakcija. Bet tas ir vienīgais, kā vēl var ko uzlabot. Tā slimība nekur nepazudīs. Gribētos, lai ikviens saprot, kādu ļaunumu tā nes un ka nevar izturēties tik vieglprātīgi.

Vīrs savā mūžā nav bijis slimīgs – šad un tad kāda neliela kaite kā ikvienam pieķērusies. Bet ar koronavīrusu saslimst arī pavisam veselie. Un mirst arī. Mums ir ģimenes draugi Rīgā. Viņi kovidu izslimoja jau pašā pirmajā vilnī pagājušā gada pavasarī. Diezgan smagi bijis. Tagad atkal saslimuši. Nesen zvanīju apjautāties, kā klājas. Teica, ka ar mokām ķepurojoties, jo esot vēl smagāk, un domājot pēc izslimošanas noteikti potēties, jo trešo reizi diez vai pārcietīšot.”

„Un vēl man ļoti nepatīk, ka tagad slimību jauc ar politiku kopā. Katrs lai dara savu darbu: mediķi ārstē, zinātnieki pēta. Politiķi taču par slimībām nevar zināt, kā ierobežot. Viņiem jāuzklausa attiecīgās jomas speciālisti.”
Vienkāršā valodā izskaidrot

Ligita daudz lasa un uzticas informācijai, ko sniedz imunologi, citi mediķi, zinātnieki. Viņasprāt, daļa sabiedrības izturas pārāk pavirši – neiedziļinās, paķer kādu faktu, sagroza to, un tā rodas visādas aplamas runas, pārpratumi. Nevarētu teikt, ka informācijas būtu par maz. Taču ar skaidrojošiem rakstiem neviens neuzbāžas, bet cilvēks īpaši tos nemeklē.

,,Es arī kādreiz nesapratu, kā tā pote īsti darbojas. Kā tas ir, ka vieni pēc tam jūtas slikti, bet citi neko nemana. Izlasīju kāda imunologa rakstu, kurš visu izskaidroja vienkāršam cilvēkam saprotamā valodā. Tagad saprotu. Domāju, ka vajadzētu vairāk par to stāstīt, rakstīt.

Un vēl man ļoti nepatīk, ka tagad slimību jauc ar politiku kopā. Katrs lai dara savu darbu: mediķi ārstē, zinātnieki pēta. Politiķi taču par slimībām nevar zināt, kā ierobežot. Viņiem jāuzklausa attiecīgās jomas speciālisti. Tad mums nebūtu jālasa un jāklausās, cik saslimušo un cik  mirušo. Tādas ziņas slēpt nevajag, bet arī ne pārlieku izcelt, jo rada depresiju, negatīvu noskaņojumu.”
Komentāri
Aivars Rozītis
2021. gada 8. novembrī, 14:59
Protams , ka jāvakcinējas ! Par to nav ne mazāko šaubu. Pats esmu vakcinējies un visi mani apkārtējie draugi un paziņas ari ir vakcinējušies! Nevienam nekādu blakņu , nevienam nekādu problēmu. Vienam paziņam gan tik bija divu dienu temperatūra. . Citādi nekas. Laika pārbaudē , izrādās ka vislabākā vakcīna ir Moderna. Vismazāk blakņu , vislabākā aizsardzība pret Covid . Astra Zemek neieteiktu gan. Cilvēki , kā skatos , viņu arī vairs neizvēlas.
Pārsteidz vājprātīgais daudzums , dažādas safabricētas dezinformācijas par Covid. un vakcīnām. Neticami melu apjomi . Protams - liels daudzums troļļu , dažādu saimnieku vadīti -finansēti - izplata šos melus un dezinfo - Ar mērķi vienu ! - Destabilizēt situāciju valstī , lai īstenotu savas politiskās intereses. Un tie ir A.Lembergs , Gobzems , Šlesers , prokremlisti un arī to finansēta Tautas VarasFronte. un citi. Meli sākas jau ar presi , piem, Lemberga nopirkto NRA , kura drukā ļoti daudz melus . um tmll. Tumšie spēki laužas pie varas . Covids tiem ir jājamzirdziņš . Piem. Šleseram un Gobzemam.... tie ir gatavi dūdot da jebko , lai dabūtu sev piekritējus. Pilns Facebook ar meliem un dezinformāciju. Un tie kam nav sava prātiņa , notic šiem meliem . Un tādi ir neticami daudz. un ir šo melu pilnīgi nozombēti. Runāt ar tādiem , ir pilnīgi bezjēdzīgi. Viņi ir gatavi mirt no Covid , nevis vakcinēties . Un tā manā pagastā(cik zinu) no Covid 19 jau ir miruši 12 nevakcinētie,(iespējams vairāk) vecumā no 40-55 kuri vēl varēja dzīvot un dzīvot Skumji ! Vakcinēsimies - un neļausimies šo melu ietekmei !
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.