Aizvērt

Apturi vīrusu ar savu telefonu!

2020. gada 12. jūnijā, 10:35
Raksta autors: Lāsma Reimane
 Apturi vīrusu ar savu telefonu!
Bezmaksas, vienkārša un droša – tā jauno mobilo lietotni "Apturi Covid" raksturo eksperti. Kopš 29. maija pāris dienās to bija lejupielādējuši 40 000 cilvēku.
Kāpēc tāda vajadzīga, skaidro Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Slimību kontroles un profilakses centra (SKPC) pārstāve Elīna Dimiņa, "Latvijas Mobilā telefona" prezidents Juris Binde un vēl viena izstrādes uzņēmuma "Mak IT" valdes priekšsēdis Arvis Zeile.


Jāatdzīvina ekonomika

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš:

– Šādos apstākļos dzīvojam divarpus mēnešus, un diemžēl vēl neviens nav izgudrojis ne zāles, ne vakcīnu pret jauno vīrusu. Mēs nevaram mūžīgi ekonomiku iesaldēt – ir jāatgriežas un tā jāiedzīvina. Mums jāiemācās ar Covid-19 gudri sadzīvot.

Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālisti kārtējo reizi pierāda, ka spējam ļoti īsā laikā izgudrot kaut ko lietderīgu un vērtīgu. Tāda ir lietotne, ko lejupielādēt savā telefonā un kas palīdz ierobežot vīrusa izplatību. Es uzskatu, ka šis ir viens no ļoti svarīgiem rīkiem. Izmantojot aplikāciju, es sevi nodrošinu pret slimības izplatību. Tā ir bezmaksas, un svarīgi būtu to izmantot visiem. Lielisks piemērs, kā brīvprātīga iniciatīva nākusi talkā mums visiem.

 

Tas nekur nav pazudis

SPKC infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa:

– Visiem šķiet, ka kopā ar koronavīrusu dzīvojam jau ilgi, bet patiesībā pirmais gadījums reģistrēts 3. martā un nemaz tik ilgs periods nav pagājis. Ir reģistrēts vairāk nekā 1070 gadījumu, miruši 24 cilvēki, bet daudzi arī izveseļojušies, un saslimušo skaits samazinājies. Tomēr gandrīz katru nedēļu tiek reģistrēta grupveida saslimšana – cilvēki lielākoties inficējas dzīves vai uzturēšanās vietā, un tam ir savi iemesli. Pārsvarā satiekam ģimenes locekļus un kolēģus.

Latvija izdarīja daudz pareizu soļu, pirmkārt, laikus reaģējām uz pandēmijas draudiem, otrkārt, laikus pieņēmām atbildīgus lēmumus, treškārt, sabiedrība nebija noraidoša, lai arī cik grūti daudziem bija jaunajai realitātei pielāgoties. Latvijā epidemioloģiskais dienests nav pārstājis noteikt kontaktpersonas. Tie ir tie cilvēki, kuri saskārušies ar peronu, kurai atklāta Covid-19 infekcija.

Šo mēnešu laikā strādājām ar vairāk nekā 3000 kontaktpersonām, kurām lūdzām palikt mājās, jo galvenais vīrusa izplatītājs ir cilvēks. Vidēji viens slimnieks var inficēt divus trīs cilvēkus. Bet, ja kāds atrodas lielā pūlī, kā sabiedriskajā transportā vai citā publiskā vietā, tas var inficēt daudz lielāku skaitu. Vīruss izdalās jau pirms simptomu parādīšanās. Ir arī daudz asimptomātisku gadījumu – simptomi neparādās.

Tāpēc svarīgi ir visas kontaktpersonas brīdināt, un jaunā lietotne to var izdarīt. Tā varam vīrusa izplatīšanās ķēdi pārtraukt. Lai gan Latvijā veicas labi, pandēmija nav beigusies. Tas nozīmē, ka dzīvot un domāt, ka varam atgriezties ierastajā dzīvē, ir pāragri. Mēs no sabiedrības gaidām, ka tā turpinās ievērot distanci, mazgās rokas, rūpēsies par citiem apstākļiem, kas dzīvi padara drošāku. Iesaku mobilo lietotni lejupielādēt, un, ja tā brīdina par iespējamu risku, tad klausīt norādēm un pasargāt citus.

 

Gribam atgriezties normālajā dzīvē

LMT prezidents Juris Binde:

– Lietotne Apturi Covid ir Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu brīvprātīga iniciatīva. Skaidrs, ka pandēmija nav beigusies un, lai arī Latvijā situācija ir laba, šis process jākontrolē un jāvada. Mēs izmēģinājām dažādas pasaulē eksistējošās kontroles lietotnes. 

Latvija ir pirmā valsts, kas izveidojusi universālu lietotni ar globālu lietojamību. Domāju, ka varēsim to piedāvāt citām valstīm. Šajā darbā piedalījās vairāk nekā simts cilvēku no dažādām nozarēm, arī no SPKC, ļoti lielu atbalstu saņēmām no Veselības ministrijas, Valsts prezidenta kancelejas, līdzdarbojās zinātnieki. Tās izstrādē nav izmantots neviens cents no valsts budžeta.

Lietotnes ierīkošana ir brīvprātīga un bez maksas. Ļoti svarīga ir sabiedrības līdzdalība, jo bez pilsoniskās apziņas šī iniciatīva nebūs sekmīga. No drošības viedokļa lietotne nevar atklāt kontaktpersonu ģeogrāfiskās koordinātas. Visa informācija, kas ir uzkrāta, atrodas tikai un vienīgi viedtālrunī, un to var lietot tikai ar tālruņa īpašnieka piekrišanu. Lietotne neievāc un neapstrādā tādus datus, kas nav nepieciešami šī mērķa sasniegšanai. Sadarbojoties ar Datu valsts inspekciju, tā izveidota tāda, lai pilnībā respektē privātumu. Ar Bluetooth palīdzību tā ļauj viedtālruņiem apmainīties ar informāciju. Tā anonīmi un šifrētā veidā reģistrē ikvienu lietotāju, ar kuru tālruņa īpašnieks ir saskarē tuvāk par diviem līdz četriem metriem un ilgāk par 15 minūtēm. Tas nozīmē: ja jūs kādam, iespējams, inficētam cilvēkam paejat garām, šādi kontakti reģistrēti netiek. Tas, kuram Covid-19 ir konstatēts, no SPKC saņem kodu, kuru viņš ievada lietotnē, un tā nosūta ziņojumu, ka fiksēts kontakts ar pacientu un iespējamajām kontaktpersonām.

Pat tad, ja šo lietotni izmantos 15–20% iedzīvotāju, tas infekcijas ierobežošanai jau būs liels atbalsts. Mēs ļoti ceram uz pilsonisko apziņu. Galu galā mēs gribam ātrāk atgriezties normālajā dzīvē. Lietotnei ir ļoti liela nozīme, un tas, ka tāda radīta Latvijā, ir tikai likumsakarīgi, jo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanas ziņā esam starp vadošajām valstīm pasaulē.

 

Pilnīga inovācija

"Web&Mobile" risinājumu izstrādes kompānijas Mak IT valdes priekšsēdis Arvis Zeile:

– Lietotne pieejama divām platformām: Android un iOS. Tā pieejama jebkuram Latvijas iedzīvotājam. No tehnoloģiju viedokļa šī ir pilnīga inovācija.

Kā jebkuru lietotni to var lejupielādēt veikalā Google Play vai App Store. Atverot lietotni, var iepazīties ar noteikumiem un privātuma politiku. Tad būs jāaktivizē tas, ka tiek fiksēti kontakti ar Bluetooth (neliela rādiusa bezvadu saziņas tehnoloģiju – red.). Tad būs iespēja norādīt telefona numuru vai lietot to bez norādīta numura. Nonākam pie galvenā ekrāna, kurā var apskatīt detalizētu statistiku, iegūt atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Ja būsiet Bluetooth izslēguši, tad lietotne reizi dienā par to atgādinās. Ja būsiet bijis saskarē ar Covid-19 slimnieku vai kontaktpersonu, jums atnāks paziņojums un tiks sniegti ieteikumi, kā rīkoties. Ja tālruņa numuru būsiet norādījis, jums drīzumā piezvanīs SPKC speciālists. Tāpēc iesaku to norādīt. Šī ir kā fona lietotne, kas cilvēku brīdinās tad, ja tas būs nepieciešams.


Lietotne un privātums
 • Lietotne balstīta Eiropas datu aizsardzības principos.
 • Tās darbībā netiek izmantoti lietotāja ierīces GPS dati vai informācija par atrašanās vietu.
 • Dati tiek glabāti viedierīcē un pēc konkrēta laika – dzēsti.
 • Dati tiek šifrēti ar mainīgu kodu, tie ir anonīmi.
 • Anonīmie šifrētie dati nav pieejami nedz pašam lietotājam, nedz citiem, kas lietotni izmanto.
 • Dati ir pieejami SPKC tikai ar lietotāja piekrišanu.

Lietotnes darbības pamatprincipi
 • Tās izmantošana ir brīvprātīga un bez maksas.
 • Ar Bluetooth palīdzību tā ļauj viedtālruņiem apmainīties signāliem.
 • Tā anonīmi un ar mainīgu kodu reģistrē ikvienu lietotāju, ar kuru tālruņa īpašnieks bijis saskarē tuvāk par diviem metriem un ilgāk par 15 minūtēm.
 • Cilvēks, kuram konstatēts Covid-19, no SPKC saņem kodu, ko ievada lietotnē.
 • Tā nosūta ziņojumu, ka fiksēts kontakts ar Covid-19 pacientu.

Vairāk 12. jūnija "Kurzemniekā" ŠEIT vai drukātajā avīzē.
Komentāri
Džuliano Zeltiņš
2020. gada 10. jūlijā, 21:18
loti labs
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.