Aizvērt

Diskutē ar epidemiologu

2020. gada 26. maijā, 05:45
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Diskutē ar epidemiologu
„Vīruss nekur nav pazudis. Ja arī izplatību iznīcināsim šeit, to var ievest no ārvalstīm, tāpēc vēl ilgi būs jāuzmanās un tas jākontrolē,” saka pazīstamais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.
Saistībā ar Covid-19 radītajiem ierobežojumiem un prognozēm Kurzemes plānošanas reģiona attīstības padomē novadu vadītāji videokonferencē iztaujāja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu.
Iekšzemē situācija uzlabojas

J.Perevoščikovs negribot biedēt, tomēr norādīja: nav izslēgts, ka rudenī var nākt otrs slimības vilnis. Pašreiz statistika ir iepriecinoša, tomēr tā nav lineāra – ir mainīga gan uz leju, gan augšu. Pieaugums tiek vērtēts ļoti piesardzīgi, analizējot, kurus novadus un kādas iestādes (slimnīcas, pansionātus, patversmes u.tml.) tas skāris. Tāpat situācija tiek salīdzināta ar to, kas notiek citās valstīs, jo daļa saslimušo nav inficējušies šeit, bet ir repatrianti no ārvalstīm. Šobrīd atvērtas Baltijas valstu robežas. Jāņem vērā, ka var inficēties, pārnēsāt vīrusu un pat pārslimot, to nezinot. Kopumā situācija Latvijā uzlabojas.


Maskas jālieto

Kurzemes pašvaldību vadītāji interesējās par sporta sacensību un lielu kultūras pasākumu iespējām vasarā. Epidemiologs uzsvēra, ka viss būs atkarīgs no pašu piesardzības: kā ievērojam distanci, vai regulāri mazgājam un dezinficējam rokas. Tāpat būtiski, vai šos nosacījumus var nodrošināt pasākuma rīkotājs. Ja distancēšanās nav iespējama, jālieto citi piesardzības līdzekļi: sejas maskas, barjeras, caurskatāmie ekrāni. Ierobežojumi mazināsies tad, ja vīrusa izplatība turpinās mazināties. Konkrētu dalībnieku skaitu pasākumos nevar pateikt – to izlems valdība. Vienlaikus J.Perevoščikovs bija skeptisks par sacensībām, jo sporta zālēm, dušām un ģērbtuvēm platība ir ierobežota un tajās var būt grūti ievērot distanci.

Par vidusskolas eksāmeniem speciālists norādīja, ka maskas tomēr jālieto, jo svarīgi ir ne tikai nesaslimt pašiem, bet arī neaplipināt citus. Pārsvarā Eiropas valstīs maskas tagad esot normāla parādība.


Neuzticēties nezināmiem avotiem

Atgriežoties pie Covid-19 otrā viļņa, J.Perevoščikovs skaidroja: pēc citu elpceļu slimību pieredzes tās parasti izplatās pavasaros, kā arī rudeņos, kad cilvēki no atvaļinājuma atgriežas darba kolektīvos un pēc brīvdienām – skolās. Īpaši tas novērots mācību gada otrajā nedēļā. Ar jauno koronavīrusu nav pieredzes, un zinātnieki pieļauj, ka arī tam var būt raksturīga sezonalitāte. Tāpat speciālists neprognozē, kad būs vakcīna pret Covid-19.

Taujāts par atšķirīgo informāciju plašsaziņas līdzekļos, J.Perevoščikovs atbildēja, ka vajag uzticēties nevis nezināmiem avotiem, bet speciālistiem no tādām uzticamām iestādēm kā Pasaules Veselības organizācija, SPKC un citām. 

„Jāņem vērā, ka var inficēties, pārnēsāt vīrusu un pat pārslimot, to nezinot.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat gatavs atbilstoši šī brīža apstākļiem taupīt:
pilnībā gatavs un jau dzīvoju taupīgāk, ierobežojot ikdienas tēriņus,
vēl nezinu, kur un kā ietaupīt,
nepieņemu situāciju un to, ka tagad ikdienā no kaut kā jāatsakās,
taupīt negrasos,
neesmu domājis par šo jautājumu.